AnasayfaEditördenDünyanın En Popüler Websiteleri Haritası: Age of Internet Empires

Dünyanın En Popüler Websiteleri Haritası: Age of Internet Empires

Dünya üzerindeki bütün ülkelerde, en çok ziyaret edilen websitelerinin baz alındığı Age of Internet Empires adında bir harita oluşturuldu.

Ülke ülke hazırlanan haritada, hangi websitelerinin en çok ziyaret edildiğini görebilirsiniz. Mark Graham ve  Stefano De Sabbata tarafından Information Geographies için oluşturulan haritanın; Alexa’nın 1996 yılından 2013 yılının Ağustos ayına kadar olan verilerine göre hazırlandığını da belirtelim.

Amerika’ya ve Avrupa ülkelerine baktığımızda çok fazla bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Yine Google ve Facebook, liderliğini sürdürüyor. Ancak doğu ülkelerine baktığımızda, başka sitelerin de -belki adını bile duymamış olabilirsiniz- daha fazla ziyaret edildiğini görebilirsiniz.

Google ve Facebook’un dünyanın her yerinde popüler olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Asya ülkelerinde bunlardan daha popüler olan websiteler var. Örneğin Çin’de ve Kuzey Kore’de en popüler olan site, Çin’in arama motoru olan Baidu. Japonya’da ise bu liderliği Yahoo, Rusya’da ise Yandex‘in sürdürdüğünü görebilirsiniz.

Filistin’de, bir haber sitesi olan Al-Watan Voice, Kazakistan’da bir e-posta servisi olan Mail.ru, Belarus’ta ise bir sosyal ağ olan VK, en çok ziyaret edilen websiteleri oldu.

Türkiye‘ye baktığımızda ise çoğu ülkede olduğu gibi Google birinci sırada yer alıyor.

Age of Empires oyununa benzetilerek oluşturulan Age of Internet Empires haritasında, websiteler renklere göre ayırt edilmiş. Ayrıca yine aynı harita yapımcıları tarafından, internet yoğunluğuna göre hazırlanmış bir harita daha var, dilerseniz bu ikisini de aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Tam boyut olarak görmek için resimlerin üzerine tıklamanız yeterlidir.

Age of Internet Empires haritası
Age of Internet Empires haritası
İnternet yoğunluğuna göre hazırlanmış dünyanın en popüler websiteleri haritası
İnternet yoğunluğuna göre hazırlanmış dünyanın en popüler websiteleri haritası

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler