AnasayfaBilimDövme mürekkebi ile kanser teşhisi

Dövme mürekkebi ile kanser teşhisi

Dövme mürekkebi, kanser hücrelerinin belirgin hale gelmesi ve sağlıklı hücrelerden ayırt edilebilmesi için kullanılabilecek.

USC Viterbi Biomedikal Mühendislik Bölümü’nün yaptığı araştırmaya göre dövme yapmak için kullanılan mürekkepler kanser teşhisinde faydalı olabilir. Araştırmaya göre nanoparçacıklarla zenginleştirilmiş dövme mürekkebi, kanser hücrelerinin belirgin hale gelmesi ve sağlıklı hücrelerden ayırt edilebilmesi için kullanılabilecek.

Kanser hücreleri tespit edileceği zaman MRI cihazlarının daha yüksek hassasiyetle çalışmasını ve hücrelerin tam boyutunu bulabilmeleri için bir görüntüleme maddesi kullanılıyor. Bu maddeler kanser hücreleri ve sağlıklı hücreler arasında kontrast oluşturarak kolay tespit edilmelerini sağlıyor. Nanoparçacıklar ise damarlarda dolaşarak kanser hücresini bulmaya çalışıyor. Beraber katılan renk vericiler de kanser hücresinin daha kolay görüntülenmesini sağlıyor.

Uygun renk vericiler bulabilmek için araştırmacılar U.S. Food and Drug Administration (FDA)‘a uygun gıda boyaları ve renk vericiler ile çalışıyordu. Profesör Zavaleta ise Pixar sanatçılarının çalışmalarından ilham alarak farklı şeyler denemeye karar verdi. San Francisco’da bir dövme sanatçısı ile beraber çalışan Zavaleta, mürekkeplerin renk değerlerinin nanoparçacıkların değerlerini kodlamak için kullanmaya çok uygun olduğunu tespit etti.

Bu işlemlerde kullanılacak boyaları seçerken dikkat edilen şeylerden birisi de insan vücudunda ne kadar uzun süre kaldığı ve karaciğer gibi organlara etkisi. Bu kısıtlamalardan dolayı Zavaleta, şekerlerde kullanılan parlak renkli gıda boyalarını denemeye karar verdi. Çalışmalar sonucu bu nanoparçacıklar tarafından taşınabilecek pigmentler geliştirmeyi başardılar. Bu pigmentlerin hem kanser hücrelerinin içine girebilecek kadar küçük hem de içlerinde sabit kalacak kadar stabil maddeler olduğu belirtildi.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler