AnasayfaHaberlerCandy Crush'ın Yapımcısı King, Halka Arz Olmaya Hazırlanıyor

Candy Crush’ın Yapımcısı King, Halka Arz Olmaya Hazırlanıyor

Candy Crush Saga oyununun yapımcısı King Digital Entertainment şirketinin halka arz olmak için başvuruda bulunduğu belirtildi.

Candy Crush Saga, Bubble Witch Saga, Farm Heroes Saga, Pet Rescue Saga ve Papa Pear Saga oyunlarının yapımcısı olan King Digital Entertainment şirketi, halka arz olma yolunda ABD Menkul Değerler ve Döviz Komisyonu’na (US Securities and Exchange Commission, SEC) ilk başvurusunu yaptı.

En çok Candy Crush Saga oyunu ile bilinen King Digital Entertainment oyun şirketi SEC’e gönderdiği dosyanın ardından New York Borsası’nda KING ismi ile listelendi.

2011 yılında 1.3 milyon doları kar olmak üzere 64 milyon dolar gelir sağlayan şirket; geçen yıl ise 568 milyon doları kar olmak üzere toplamda 1.88 milyar dolar gelir sağlamıştı. Rakamlara bakıldığında şirketin halka arz olmak için yeteri kadar hazır olduğu net bir şekilde görülüyor.

King Oyunları
King Oyunları

Haberi paylaşan Re/code sitesi, King şirketinin halka arz oluşundan sonra düşüş yaşama ihtimalini de değerlendirdi. Oyuncuların Candy Crush oyununa olan ilgisinin düştüğü zamanki durumu değerlendiren Re/code, diğer oyun firmalarında olduğu gibi gelirinin büyük bir çoğunluğunu oyunlara para ödeyen kullanıcıların %4’lük (12 milyon) bir kesiminden elde ettiğine değindi. Ayrıca yine diğer büyük oyun şirketlerinde olduğu gibi King şirketi de gelirinin yaklaşık olarak %70’ini mobilden sağlıyor. Yani mobil teknolojinin gelişmesi ile şirketin gelecekte tamamen mobile yoğunlaşması da ihtimaller arasında.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler