AnasayfaİnternetBlogspot Sitelerde TR Uzantısı Nasıl Kaldırılır?

Blogspot Sitelerde TR Uzantısı Nasıl Kaldırılır?

Blogspot.com.tr şeklinde değiştirilen site adreslerindeki TR uzantısını küçük bir kod yardımıyla kaldırabilirsiniz.

Google‘ın daha önce 18 ülkeye uygulamış olduğu site adresine özel ülke uzantı ekleme işlemi artık Türkiye için de uygulandı. abc.blogspot.com şeklinde olan adresler abc.blogspot.com.tr şeklinde değiştirildi. Ancak bu blog yazarları için bazı sıkıntıları beraberinde getirdi.

Google’ın Türkiye’deki blogspot siteleri için adres sonuna TR uzantısı eklemesi çoğu kullanıcı tarafından pek beğenilmedi. Uzun adreslerine 3 karakter daha eklenmesi, Alexa sıralama bilgilerinin ve PageRank değerlerinin sıfırlanması, Google Friend Connet (İzleyiciler) gadgetının çalışmaması gibi durumlarla karşılaştılar.

Hatta bundan dolayı sitelerine direk com uzantısı ile erişim sağlayamayan bazı kullanıcılar Service Unavailable Error 503 hatası ile karşılaştılar.

Google bu konuda herhangi bir çözüm yolu getirecek mi henüz bilinmiyor. Ancak Blog Hocam sitesi bunun için biraz araştırma yapıp yöntemi blog yazarları ile paylaşmış. Sitede Google’ın yaptığı bu güncellemenin country-code Top Level Domain (ccTLD) adı verilen bir yönlendirme olduğu belirtilmiş.

Blogspot site adresinizden TR uzantısını kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır:

Blogspot sitelerden TR uzantısını kaldırma

  1. Sırasıyla Blogger yönetim paneli > Şablon > HTML’yi Düzenle adımlarını uygulayın.
  2. Açılan kod sayfasından  <head> etiketini aratın (CTRL+F tuşlarına basıp aratabilirsiniz).
  3. Bulduktan sonra <head> etiketinin altına aşağıdaki kodu ekleyin ve şablonu kaydedin.

[su_note note_color=”#f9f9f9″]<script type=’text/javascript’> var str= window.location.href.toString(); if ((str.indexOf(‘.com/’))==’-1′) { var str1=str.substring(str.lastIndexOf(“.blogspot.”)); if (str1.indexOf(‘/’)==’-1′) { var str2=str1; } else { var str2=str1.substring(0,str1.indexOf(‘/’)+1); } window.location.href =window.location.href.toString().replace(str2,’.blogspot.com/ncr/’); } </script>[/su_note]

Artık blogunuz .blogspot.com.tr şeklinde değil eskisi gibi .blogspot.com olarak çalışmaya devam edecektir.

NOT: Bu yöntemin farklı sonuçlara yol açabileceği kesin olarak bilinmemektedir. Dolayısıyla sorumluluk size aittir.

Kaynak: Blog Hocam

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler