AnasayfaSosyal MedyaBir Hapis Cezası Sebebi: Silah Emojisi

Bir Hapis Cezası Sebebi: Silah Emojisi

Fransa, bu kez daha önce dünyada eşi benzeri rastlanmamış bir mahkeme kararıyla gündeme geldi. Sosyal medya ve mobil teknolojilerin gelişimiyle birlikte popüler hale gelen ve iletişimi daha eğlenceli hale getirmek için kullanılan emojiler, bu sefer bir gencin hapis cezası almasına sebep oldu.

The Daily Telegraph‘ın haberine göre, Fransa’da yaşayan 22 yaşındaki Bilal Azougagh, eski kız arkadaşına cep telefonundan silah emojisi göndermesi sebebiyle hapis cezasına çarptırıldı. Fransa’nın güneydoğusundaki Valence mahkemesi, Bilal Azougagh’ın gönderdiği silah emojisinin “imge şeklinde bir ölüm tehdidi olduğu” gerekçesiyle 3 ayı ertelemeli (tecilli) olmak üzere toplam 6 ay hapis cezası verdi.

Suçunu(!) itiraf eden Bilal Azougagh, geçtiğimiz yaz aylarında henüz reşit olmayan bir kadına böyle bir mesaj gönderdiğini itiraf etti. İlişkileri bitince gönderdiği mesajlar arasında silah emojisi içeren bu mesajın da bulunduğunu söyledi.

Mahkeme

Genç kadının avukatı, silah emojisi mesajı almasından ve sürekli rahatsız edilmesinden sonra müvekkilinin “şehir merkezine çıkmaya cesaret edemediğini ve kâbuslar gördüğünü” söyledi.

Savunma avukatı ise, mahkemenin silah imgesinden çok fazla anlam çıkarmaması gerektiğini söyledi ve bu imgenin genç kadın üzerinde “böyle bir etki yarattığına dair” şüpheleri olduğunu dile getirdi. Fakat buna rağmen mahkeme, silah emojinin “gerçek bir tehdit” olduğu hükmüne varıp Azougagh’ı, hapis cezasının yanı sıra, 1000 euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Emojiler ile ilgili herhangi bir yasa bulunmadığı için bu davanın bir emsal oluşturabileceği düşünülüyor.

VIABBC

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler