AnasayfaHaberlerBakanların Sosyal Medya Karnesi Yayınlandı

Bakanların Sosyal Medya Karnesi Yayınlandı

T.C. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından bakanların sosyal medya karnesi yayınlandı.

KDK’nın resmi sitesinde yayınlanan sosyal medya karnesinde bakanların kullandıkları sosyal medya platformları ve aktif olarak hangilerini kullandıkları açıklandı. Buna göre siyasetçiler arasındaki en popüler sosyal medya platformları Facebook ve Twitter iken; YouTube ve Instagram platformlarında ise kullanım artışı olduğu görünüyor.

Türkiye kullanım rakamlarına baktığımızda sosyal medyayı kullanmanın gerekli olduğunu hep söylüyoruz. Zira Türkiye’de 12 milyon Twitter ve 33 milyon Facebook kullanıcısı bulunmakta. Siyasetçiler de bu rakamları ciddiye alarak yavaş yavaş sosyal medya kanallarına giriş yaptılar.

Gerek seçim kampanyaları, gerekse iletişim ve halka yakınlık açısından sosyal medyanın önemi siyasetçiler üzerinden de her geçen gün artıyor. T.C. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından yayınlanan bakanların sosyal medya karnesi de bunu açıkça gösteriyor.

Siyasetçilerin kullandığı sosyal medya platformları

bakanların sosyal medya karnesi
bakanların sosyal medya karnesi

Siyasetçiler tarafından en çok tercih edilen sosyal medya platformları

bakanların en çok tercih ettiği sosyal medya platformları
bakanların en çok tercih ettiği sosyal medya platformları

TWITTER

Siyasetçiler arasında en popüler sosyal medya platformu: Twitter. Ondan sonraki en popüler platform ise Facebook. YouTube ve Instagram ise bu mecraları takip eden platformlar arasında. 2009 yılında ilk Twitter hesabı açanlar arasında; Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Başbakan Erdoğan ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bulunuyor.

Siyasetçilerin Twitter hesapları (Sıralama Twitter’a giriş tarihlerine göre yapılmıştır)

siyasetçilerin twitter hesapları
siyasetçilerin twitter hesapları

Siyasetçilerin Twitter takipçi ve tweet sayıları (İlk 10)

siyasetçilerin takipçi ve tweet sayıları
siyasetçilerin takipçi ve tweet sayıları

FACEBOOK

Popülerlik açısından dünya genelinde birinci sırada olan Facebook siyasetçiler tarafından genellikle yapılan icraatların paylaşıldığı platform olarak kullanılıyor. Recep Tayyip Erdoğan dışında 9 bakan Facebook’u aktif olarak kullanıyor. Bakanlar tarafından genel olarak yazılı metin ve fotoğrafın paylaşıldığı Facebook platformunda bazı bakanlar tarafından video paylaşımları da yapılıyor.

Siyasetçilerin Facebook hesapları (Sıralama Facebook beğeni sayısına göre yapılmıştır)

siyasetçilerin facebook hesapları
siyasetçilerin facebook hesapları

YOUTUBE ve INSTAGRAM

Bakanlar tarafından yeni yeni kullanılmaya başlanan YouTube ve Instagram platformlarında ise en çok takip edilen kabine üyeleri; Recep Tayyip Erdoğan, Fatma Şahin ve Bülent Arınç.

Siyasetçilerin Instagram ve YouTube hesapları

siyasetçilerin youtube ve instagram hesapları
siyasetçilerin youtube ve instagram hesapları

NOT: Verilerin baz alındığı son tarih 31 Ekim 2013’tür.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler