AnasayfaHaberlerApple'ın İlk Akıllı Saati Apple Watch Tanıtıldı

Apple’ın İlk Akıllı Saati Apple Watch Tanıtıldı

Akıllı saat sektörüne güzel bir giriş yapan Apple, düzenlenen etkinlikte Apple Watch adını verdiği ilk akıllı saatini tanıttı.

Her ne kadar geç kaldığı düşünülse de akıllı saat sektörüne güzel bir giriş yapan Apple, bugün yaptığı etkinlikte Apple Watch ismini verdiği ilk akıllı saatini tanıttı. Beklentilerin oldukça üzerinde olan özellikleriyle Apple Watch herkesi kendine hayran bıraktı.

Apple’ın akıllı saati Apple Watch tasarım olarak birçok akıllı saat modelini geride bırakacak gibi görünüyor. Alüminyum gövdesi ve deri kaplama kordonları ile güven veren yapısı, içine sığdırılan birçok özellikleri ile birlikte bir bütün oluşturuyor.

Buna da bir göz atın >> iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Teknik Özellikleri

Diğer akıllı saat modellerinde olduğu gibi Apple Watch’da da özelleştirilebilir saat göstergeleri ve sağlık ile ilgili uygulamalar & sensörler bulunuyor. Siri’nin ön plana çıkartıldığı akıllı saatte konuşmak için 10’dan fazla dil desteği var; Ancak Türkçe dili bunların arasında yine bulunmuyor.

Apple Watch
Apple Watch

Multi-touch özelliğine sahip olan Apple Watch’da, jiroskop, ivmeölçer, kalp atışı gibi sensörler yer alıyor. Bunun yanı sıra tek bir dokunuş ile uzun süreli dokunma arasında farklı işlevlere de sahip. Apple ekran üzerinde basılı tutulduğunda saatin bilgisayarlardaki sağ tıklama özelliği ile aynı işlevi gördüğünü de belirtiyor. Bunlara ek olarak “crown” denilen çevrilebilir bir düğme de akıllı saatin yan tarafında yer alıyor. Bu düğme ise uygulamalar arasında geçiş yapma, menü dolaşımı vb gibi işlevleri sağlıyor.

2 farklı boyut ve 3 farklı malzeme ile gelecek olan akıllı saat, multi-touch özelliği ile harita kullanımını da oldukça kolaylaştırıyor. iPhone ile uyumlu çalışmasından dolayı birçok uygulama da akıllı saat üzerinden yönetilebilecek.

Apple Watch
Apple Watch

Apple Watch’un akıllarda soru işareti bırakan en önemli gizemi ise bataryası. Henüz batarya konusunda hiçbir açıklama yapılmazken, etkinliği izleyenlerin aklında bataryasının düşük olduğu yönünde soru işaretleri şimdiden belirmeye başladı. Zira bu kadar özelliğe sahip olan bir cihazın bataryasının da iyi olması gerekiyor.

349 dolar fiyatla 2015 yılının başlarında satışa sunulacak olan Apple Watch’un Türkiye fiyatı ise henüz belli değil. Ancak 349 dolar fiyata sahip olan akıllı saatin Türkiye’de oldukçe yüksek bir fiyattan satışa sunulması bekleniyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler