AnasayfaSosyal MedyaFacebook Ankara'daki Saldırının Ardından "Güvendeyim" Butonunu Aktif Etti

Facebook Ankara’daki Saldırının Ardından “Güvendeyim” Butonunu Aktif Etti

Facebook dünya genelinde kullanıma sunduğu Güvenlik Durumu Kontrolü‘nü bugün Ankara’da yaşanan üzücü terör saldırısının ardından ilk kez Türkiye’de de aktif etti.

Daha önce yaşanan Paris saldırılarının ardından “Güvendeyim” butonunu aktif eden Facebook, aynı hassasiyeti Türkiye’de yaşanan saldırıların ardından göstermediği gerekçesiyle oldukça eleştirilmişti. Ancak bugün (17 Şubat 2016) Ankara’da yaşanan terör saldırısının ardından bu özelliği Türkiye için de ilk kez aktif etmiş oldu.

Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü, saldırıların olduğu bölgede yaşayan kullanıcıların güvende olduğunu Facebook’a belirtmesi ve bu sistem aracılığıyla arkadaşlarına bu durumu bildirmesi amacıyla kullanılıyor.

Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü

Konum bilgilerini aktif eden kişilere doğrudan bildirim göndererek güvende olup olmadıklarını soran Facebook, diğer kullanıcılara da arkadaşlarından gelen bildirimler aracılığıyla güvenlik durumu kontrolü yapmalarını sağlıyor. Ayrıca Ankara saldırısı için özel olarak hazırlanan Güvenlik Durumu Kontrolü sayfası üzerinden kimlerin güvende olduğunu bildirdiği görülebiliyor.

Ancak Facebook her ne kadar böyle bir uygulamayı Türkiye için aktif etmiş olsa da, yayın yasağı ile birlikte gelen Twitter ve Facebook yavaşlatma işlemleri sayesinde birçok kullanıcının bu platformlara giriş yapamadığının da altını çizmek gerekiyor.

Türkiye’nin başkenti Ankara’da yaşanan bu terör saldırısını lanetliyoruz!

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler