AnasayfaTeknoloji5 Maddede Alphabet Hakkında Bilmeniz Gerekenler...

5 Maddede Alphabet Hakkında Bilmeniz Gerekenler…

Yeni yapılandırmaya giren Google’ın -kendisi dahil- tüm operasyonlarının tek çatı altında yürütüleceği Alphabet şirketi hakkında bilmeniz gerekenler…

Google kendi tarihi boyunca belki de en radikal kararı alarak, tüm operasyonlarını yeni kurulan Alphabet şirketi altında toplayacağını duyurmuştu. Peki bu Alphabet nedir? Neden kurulmuştur? Kim kurmuştur? Alphabet şirketi altında hangi projeler, servisler, operasyonlar, ürünler olacak? Maddeler halinde göz atın…

Google Alphabet

 1  Alphabet Nedir? Kim Kurmuştur?

Alphabet Inc.; içinde arama motoru olarak Google servisinin de yer aldığı ve bugüne kadar Google adı altında yürütülen tüm projelerin (ve bundan sonra yürütülecek olan projelerin) tek çatı altında toplandığı bir mega şirkettir (şirketler grubudur).

Alphabet Google tarafından kurulmuştur. Alphabet’in CEO’su Google kurucularından olan Larry Page; şirket başkanı ise bir diğer Google kurucularından olan Sergey Brin‘dir.

 2  Neden “Alphabet” İsmi Kullanılmıştır?

Yapılan açıklamaya göre, Türkçede “Alfabe, Abece” kelimelerine karşılık gelen “Alphabet”in; insanlık tarihindeki en önemli yeniliklerden biri olan “dili, lisanı” ifade etmesi ve Google’ın arama indeks işleminin merkezini oluşturması sebepleriyle “Alphabet” ismi yeni şirket adı için uygun görülmüştür. Aynı zamanda “Alpha” kelimesinin “yatırımın geri dönüşü” ifadesini temsil etmesi de şirket ismi için “Alphabet”i tercih etmelerindeki bir başka neden olarak belirtilmiştir.

Alphabet’in resmi website adresi de oldukça manidardır: abc.xyz (alfabenin ilk ve son üç harfi). Ancak görünüşe göre alphabet.com domaini başka bir kişiye ait.

 3  Alphabet’e Neden İhtiyaç Duyulmuştur?

Alphabet şirketinin kurulmasının ardında; Google’ın birçok alanda çalışmalar yaparak dallanıp budaklanması, Google’ın bir şirket olmaktan ziyade, bir ürün olarak görülmesi, sadece ürün geliştiren firma olmaktan çıkıp, yatırımlar yapan, iş dünyasını domine eden bir konuma gelmesi ve tüm operasyonların çok daha verimli, çok daha net ve daha iyi sınıflandırılmış bir şekilde yürütülmek istenmesi gibi sebepler yatmaktadır.

 4  Alphabet Altında Hangi Ürünler, Projeler, Firmalar Yer Alacak?

Alphabet şirketi altında, Google başta olmak üzere;

 • Kontakt lens kameraları gibi projelerin geliştirildiği Life Science
 • İnsan ömrünü uzatmaya yönelik araştırmalara odaklanan biyoteknoloji şirketi Calico
 • Dronelar ile teslimat projesi Wing
 • Sürücüsüz otomobil, Google Glass gibi ileri teknoloji projelerinin geliştirildiği X Lab
 • İnternet bağlantılı (IoT) ev cihazları geliştiren Nest
 • Yüksek hızlı internet projesi Fiber
 • Yatırım kollarını oluşturan Ventures ve Capital

gibi firmalar / projeler yer alacak.

 5  Google’ın Akıbeti Ne Olacak?

Google varolan işleyişine devam edecek. Ancak Google’ın CEO koltuğunda, uzun süredir Android biriminde gördüğümüz ve birçok alanda oldukça başarılı çalışmalara imza atan Sundar Pichai oturacak.

Alphabet’in bir alt markası olarak işlevine devam edecek olan Google’ın altında ise;

 • Arama
 • Reklam
 • Haritalar
 • YouTube
 • Android
 • Uygulamalar

gibi ürünler yer alacak.

Henüz yeni bir şirket olan Alphabet; yatırımları, satın almaları, ileri teknoloji ürünleri, sağlık alanındaki araştırmaları ve yenilikçi projeleriyle önümüzdeki süreçlerde adından çok fazla söz ettirecek gibi görünüyor. Bakalım önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler ile karşılaşacağız, hep birlikte görmüş olacağız.

İlginizi çekebilir: Google Evrimi (1997 – 2014) (İNFOGRAFİK)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler