AnasayfaTeknolojiDünyanın En Büyük Hava Aracı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Dünyanın En Büyük Hava Aracı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Sahip olduğu görünüşü ile “Uçan Popo” lakabını alan dünyanın en büyük hava aracı Airlander 10, ilk test sürüşünü gerçekleştirdi.

Planan test uçuşunun tarihi geçtiğimiz Pazar günü olarak belirtilmiş olsa da, çeşitli teknik sebeplerden olayı bu uçuş gerçekleştirilmemişti. Aracın yapımcısı Hybrid Air Vehicles da tam olarak test uçuşunun ne zaman yapılacağına dair bir bilgi vermemiş olsa da, araç sonunda Londra yakınlarındaki Cardington Havaalanı üzerinden 20 dakikalık test uçuşunu gerçekleştirdi.

Zeplin-benzeri bir görünüme sahip olan Airlander 10, 92 metre uzunluğa ve 43.5 metre genişliğe sahip. Ancak onu diğer hava araçlarından farklı kılan bir başka özelliği daha var. Öyle ki araç, 38000 metreküp helyum ile 2 hafta boyunca kesintisiz havada kalabiliyor. Ayrıca 370 beygir gücünde 4 adet dizel motora sahip olan bu hava aracı normal bir uçağa göre %70 daha az karbon salınımı yapıyor.

Airlander 10 test uçuşu

Saatte maksimum 148 kilometre hız yapabilen Airlander 10, iniş yaparken herhangi bir özel piste de ihtiyaç duymuyor. Ayrıca -56 derece ile 54 derece arasında sıcaklığa dayanabiliyor.

Dünyanın en büyük hava aracı olma özelliğini taşıyan Airlander 10, Afganistan’da teftiş yapması amacıyla ilk olarak ABD ordusu için geliştirilmiş, ancak bu plan 2013 yılında iptal edilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Uçaktayken Telefonunuzu Uçuş Moduna Almazsanız Ne Olur?

KAYNAKAP

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler