AnasayfaTeknoloji3D Yazıcı İle Tasarlanan İlk Ofis Binası Dubai'de Açıldı

3D Yazıcı İle Tasarlanan İlk Ofis Binası Dubai’de Açıldı

Tamamı 3D yazıcı ile tasarlanan dünyanın ilk 3D baskı ofisi Dubai’de açıldı.

Yakında 3D baskı yöntemiyle elde edilemeyen hiçbir materyal kalmayacak gibi gözüküyor. Sağlık alanında elde edilen organlardan, çocukların oynadığı oyuncaklara kadar birçok ürün elde edilen 3 boyutlu yazılıcılar, bu kez de ofis binası ile karşımıza çıkıyor.

AYRICA BKZ: 3 Boyutlu Yazıcılar Nedir? Neler Yapılabilir?

Gensler tarafından tasarlanan Dubai Future Foundation’a ait olan 250 metrekarelik ofis, Şangay’da tamamlandı. Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen 3D yapı malzemeleri aynı zamanda dayanıklılığı arttırmak için sıkı kontrollerden geçirilmiş durumda.

3D Yazıcı ile Bina Dubai

3D ofisin aktif kullanılabilir bir bina olmanın ötesinde aynı zamanda bir yapıda olması gereken elektrik, su, güneş koruyucu paneller gibi birçok özelliğe de sahip olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bu yapının diğer bir özelliği ise tasarımcılarının üzerinde sadece birkaç hafta çalışması diyebiliriz. Bu kadar kısa sürede –gökdelen olmasa da- bir bina inşa etmek büyük bir başarı. Bu yöntemle belki de yıllarca süren inşaatlar ortadan kalkacak. Aynı zamanda belki daha çevreci inşaat sahaları oluşturulabilecek.

KAYNAKInhabitat

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler