AnasayfaTeknoloji2016'nın En Popüler Programlama Dili: "JavaScript"

2016’nın En Popüler Programlama Dili: “JavaScript”

İngiltere merkezli analiz firması RedMonk, 2016 yılının en popüler programlama dillerinin listesini çıkardı. Listede JavaScript birinci sırada yer alıyor.

Dünyada en popüler programlama dillerini ve popülarite çerçevesinde bunların arasındaki değişimi belirli zaman aralıklarında inceleyen İngiltere merkezli analiz firması RedMonk, 2016’nın ikinci yarısına ait En Popüler Programlama Dilleri listesini yayınladı. Stack Overflow ve GitHub üzerindeki sıralamaların referans alınarak yapıldığı araştırmada JavaScript ilk sırada yer aldı. Java, PHP, Python ve C# ise sıralamayı takip eden programlama dilleri oldu.

En Popüler Programlama Dilleri 2016

Sıralamaya göre en popüler 20 (+1) programlama dili şöyle:

 1. JavaScript
 2. Java
 3. PHP
 4. Pyhton
 5. C#
 6. C++
 7. Ruby
 8. CSS
 9. C
 10. Objective-C
 11. Shell
 12. R
 13. Perl
 14. Scala
 15. Go
 16. Haskell
 17. Swift
 18. Matlab
 19. Visual Basic
 20. Clojure
 21. Groovy

2012-2016 yılları arasındaki sıralama değişimi işe aşağıdaki grafikten görülebiliyor:

En Popüler Programlama Dilleri 2012-2016

Daha önce benzer bir araştırma ise IEEE tarafından yapılmış ve bu araştırmaya göre 2016’nın en popüler programlama dili sırasıyla C, Java, Python ve C++ olduğu belirtilmişti. Ancak her iki araştırmanın farklı noktaları referans alarak oluşturulduğunu belirtmek gerekiyor. Öyle ki IEEE’nin araştırmasında sosyal platformlar, açık kaynak üretimi ve iş ilanları baz alınırken; RedMonk’un metodolojisinde ise GitHub ve Stack Overflow platformlarındaki programlama dillerinin yaygınlığı esas alınıyor.

Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim? (İNFOGRAFİK)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler