Anasayfaİnternet2015 Yılında Önemini Arttıracak 10 SEO Metriği

2015 Yılında Önemini Arttıracak 10 SEO Metriği

Gelişen teknolojiler, değişen algoritmalar, internete yön veren sistemler ve diğer etkenler ışığında 2015 SEO tahminleri ve önemini arttıracak metrikler…

Markalar veya markaların bünyesinde bulunan webmasterlar, dijital pazarlamacılar, sosyal medyacılar ve daha birçok benzer alanda çalışan kişiler, SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu‘nun web dünyasında ihmal edilmemesi gereken bir unsur olduğunu artık kabul ediyor. Ancak kullanıcılar tarafından yapılan çeşitli manüpilasyonlar sayesinde arama motorları da kendi algoritmalarını sürekli değiştirmek zorunda kalabiliyor. Bu yüzden SEO uzmanlarının da tüm bu değişiklikleri çok yakından takip etmeleri gerekiyor.

[vc_button title=”Google Evrimi (1997 – 2014) – WebMasto İnfografik” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/google-evrimi-1997-2014-infografik”]

2014 yılına bir baktığımızda birçok web sitesi için çalışmaları yapılan Page Rank sisteminin artık gelecekte geçerli olmayacağını görüyoruz. Zira Google’ın Web Spam ekibinin başındaki isim Matt Cutts da bunun sinyallerini vermişti. 2014 yılında ise şu ana kadar herhangi bir PR güncellemesi yapılmış değil. Tabi bu metrikler Yahoo, Bing, Yandex ve diğerlerinde de farklılıklar göstermektedir.

Bunun dışında yine 2014 yılı içinde, Google; verilerini şifreleyen web siteleri ve HTTPS kullanan web sitelerinin arama sonuçlarında artık daha üst sıralarda yer alacağını belirtmişti. Yani artık web site güvenliğinin SEO’ya etki edeceği de açıkça belli oldu.

2015 SEO
2015 SEO

Peki 2015 yılında hangi SEO metrikleri önem kazanacak biraz bunlara göz atalım.

• Mobil artık vazgeçilmez

2015 yılının en önemli SEO metriklerinden biri mobil teknolojiler olacak. Zira istatistikler 2015 yılı içinde mobilden gelen trafiğin web üzerinden gelen trafiği -tamamen!- geçeceğini gösteriyor. Bunu mobilden yapılan aramaların da web üzerinden yapılan aramaları geçmesi olarak yorumlayabiliriz. Bu yüzden mobil uyumlu web siteleri geliştirmek, varolan web sitelerini mobil uyumlu hale getirmek ve mobil SEO‘ya verilen önemi arttırmak 2015 yılında vazgeçilmez hale gelecektir.

• Sosyal medya

Bazı uzmanlar şimdiden sosyal medyanın artık SEO’nun önüne geçtiğini söylemektedir. Ancak bunu ayrı ayrı ele almanın en azından şimdilik doğru olduğunu söyleyemeyiz. Ancak sosyal medya platformlarının SEO’daki varlığını ciddi derecede arttırdığını söyleyebiliriz. Gerek arama motorlarında hızlı indeks almak, gerekse markaların artık pazarlama stratejilerini sosyal medya üzerinden yapması sosyal medya ile SEO’nun entegre edilmesinin gerekliliğini bizlere gösteriyor.

[vc_button title=”Sosyal Medya’nın 10 Yıllık Evrimi (İNFOGRAFİK)” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/sosyal-medya-evrimi-2013-2014-infografik”]

• E-posta pazarlama

E-posta pazarlaması birçok kişi tarafından artık önemini yitirmiş bir teknik olarak kabul edilse de, teknolojinin gelişmesi sayesinde kişilerin e-postalara çok daha kolay erişebilmesi, e-postaların önemini yitirmediğini, aksine önümüzdeki yıllarda daha fazla önem kazanacağını göstermektedir. Ancak bu konuda başarılı olabilmek için iyi bir pazarlama stratejisi belirlemek gerekir. Örneğin son yıllarda oldukça popüler hale gelen kişiselleştirilmiş e-posta pazarlama stratejileri 2015 yılında kullanılması gereken ve kullanıldığında başarıya ulaştıracak olan etkenlerden biri olacaktır. E-posta üzerinden gelen ziyaretçiler IP çeşitliliği yaratacağından dolayı SEO’ya da önemli katkı sağlayacaktır.

[vc_button title=”Eric Schmidt’ten İşinize Yarayacak 9 Faydalı E-posta Tavsiyesi” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/eric-schmidt-9-e-posta-tavsiyesi”]

• Semantik arama

Eski-tip anahtar kelime hedefleme (keyword targeting) sistemi artık geride kaldı diyebiliriz. Bunun yerine ise; sabit bir anahtar kelime üzerinden değil, anlam bütünlüğü sağlayan kelimeler üzerinden arama yapan semantik arama sistemi gelmektedir. Bu yüzden anahtar kelime odaklı SEO çalışmaları yapmak yerine, bir anlam bütünlüğü olan ve birbiriyle ilişkili kelimelerin/cümlelerin yer aldığı içeriklere önem vermek çok daha doğru olacaktır.

• Hızlı ve kullanıcı-dostu olmak

Çoğumuzun bildiği üzere Google yavaşlığı pek sevmez (hatta hiç sevmez). Sayfaların açılış hızı, site içi navigasyonun hızlı ve kolay olması, kullanıcıyı zorlamayacak tasarımların kullanılması bu nedenle hala çok önemli bir metriktir. Gerek Google ve diğer arama motorlarının kolay tarayabilmesini ve kesin veriler alabilmesini sağlamak, gerekse kullanıcı deneyimini arttırmak için web sitelerin hızlı ve kullanıcı dostu olmasına özen göstermek gerekir.

• Authorrank

Web sitelerinde bulunan yazarlar artık o web sitenin SEO’sunda da önemli bir rol oynamaktadır. Bu etki 2015 yılında muhtemelen daha önemli bir yere sahip olacaktır. Kaliteli içerikler üreten, sosyal medyayı etkin kullanan, istikrarlı bir şekilde içerik üretimini sürdüren yazarlar kendisinin olduğu kadar ilgili web sitesinin de SEO kalitesini arttıracaktır. Bu arada Google’ın arama sonuçlarında Authorship sistemini kaldırmasının Authorrank sistemini etkilemeyeceğini de unutmamak gerekir.

[vc_button title=”Author Rank Aracı İle Yazarlık Derecenizi Ölçün” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/author-rank-yazarlik-derecesi-olcme-araci”]

• Kaliteli ve orijinal içerik

Orijinal ve kaliteli içerik kavramı en eski (ve diğer metriklere göre pek değişim göstermeyen) SEO metriklerinden biridir. Öyle ki gelecek için planlanan SEO çalışmalarının merkezine konulması gerekmektedir. Google başta olmak üzere çoğu arama motorunun kullanıcı odaklı algoritmalar geliştirmesi de göz önüne alındığında kaliteli ve orijinal içerikler SEO çalışmalarında vazgeçilmez bir metrik olarak düşünülmelidir. Özellikle Google’ın çeşitli SEO manüplasyonlarını devre dışı bırakarak orijinal içerikleri ön plana çıkarmak için yaptığı çalışmalar, 2015 yılının SEO çalışmalarını da bu yönde etkileyecektir.

[vc_button title=”Başarılı Bir Blog Yazısı İçin İşinize Yarayacak İpuçları” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/basarili-bir-blog-yazisi-icin-isinize-yarayacak-ipuclari”]

• Güncellik ve süreklilik

Web sitenizin sürekli güncel olması, arama motorlarının sitenizi daha sık taramasını sağlayacaktır. Bu da web sitenizin arama sonuçlarındaki nüfuzunu arttıracaktır. Güncel ve sürekli olarak içerik girmek de önemini koruyan ve önümüzdeki günlerde de korumaya devam edecek olan önemli SEO metriklerinden biridir.

• Güvenlik

Web sitenizin güvenliği de 2015’in vazgeçilmez SEO unsurlarından biri olacaktır. Zira Google HTTPS kullanan web sitelerine ve verilerini şifreleyen web sitelerine ayrıcalık tanıyacağını açıklamıştı. Bu nedenle eskiden çok fazla önemsenmeyen web site güvenliği, artık 2015 yılında daha da fazla öneme sahip olacaktır.

• Local SEO

Yerel işletmelerin internetteki nüfuzunun giderek artması, lokasyon odaklı SEO çalışmalarının da aynı paralelde önem kazanmasını beraberinde getirdi. Bu bağlamda geliştirilen SEO çalışmaları da yerel işletmelerin pazarlama stratejileri arasına girdi. Haliyle arama motorları da algoritmalarını bu yönde güncellemeye devam etti. 2015 yılı da muhtemelen local SEO’nun çok fazla kullanılacağı bir yıl olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler