AnasayfaİnternetNTV'nin Google Arama Sonuçlarını Manipüle Etmesi Kullanıcıları Kızdırdı

NTV’nin Google Arama Sonuçlarını Manipüle Etmesi Kullanıcıları Kızdırdı

Doğuş Yayın Grubu’nun yayın organlarından olan NTV, haber sitesi için yaptığı Google manipülasyonu ile internet kullanıcılarını kızdırmaya başladı. Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak için içeriklerinde video varmış gibi gösteren NTV, birçok kişinin şikayetçi olmasına sebep oldu.

Hepimizin bildiği gibi Google, arama sonuçlarında video içeriklere diğer içeriklere göre daha fazla önem veriyor ve sıralamada bu video içerikleri daha fazla ön plana çıkartıyor. Google News içerisinde yer alan NTV.com.tr ise bu durumun farkında olacak ki içeriklerinin birçoğunu video içerik olarak Google’a gönderiyor. Bu durumu farketmeyen Google ise NTV’nin içeriklerini video içerikmiş gibi yayınlıyor ve haliyle üst sıralara çıkartıyor.

Konu ilk olarak Ekşi Sözlük’teki şu entry ile açığa çıkmış durumda. Bahsi geçen yazıda, ergecsenturk isimli Ekşi Sözlük yazarı, Rio 2016 Olimpiyat Oyunları‘nda yarışan Mete Gazoz ile ilgili bir araştırma yapmak istediğini ve konuyla ilgili olarak bir video aradığını belirtiyor. Çıkan arama sonuçlarında ise NTV’nin video haber içeriğine denk geliyor. Ancak ilgili sonuca tıkladığında açılan sayfada herhangi bir videonun olmadığını farkediyor.

ntv-google-manipülasyonu

Arama sonuçlarında gözüken küçük video görüntüsünde ise ilgili video uzunluğunun 0:01 saniye olması dikkat çekiyor.

Ardından diğer NTV haberlerine bakıldığında ise NTV.com.tr’ye ait birçok video içeriğin aynı yapıda gözüktüğü ortaya çıkıyor.

NTV Google Manipülasyonu

Kısaca NTV.com.tr, üst sıralarda çıkmak ve daha fazla tık almak amacıyla video olmayan içeriklerinde dahi kaynak kodlarında oynamalar yapıp video varmış gibi göstererek hem Google’ı hem de kullanıcıları kandırmış oluyor.

Peki Google ceza kesecek mi?

Şimdiden konuyla ilgili şikayetçi olan birçok kullanıcı Google’a bu durumu bildirmiş durumda. Google’ın bu şikayetleri dikkate alıp almayacağı ise henüz bilinmiyor.

Hatırlarsanız Eylül 2014’te Google, aralarında Milliyet, Hürriyet, Habertürk gibi spam içerik üreten Türk haber sitelerinin kendilerine çekin düzen vermeleri için 3 saat boyunca arama sonuçlarından kaldırarak cezalandırmıştı. Bu durum Türkiye gündeminde büyük yankı uyandırmış ve haber siteleri de bahsi geçen spam içerikleri silmek zorunda kalmıştı.

Benzer bir cezalandırmanın NTV için uygulanıp uygulanmayacağı ise merak konusu.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler