Anasayfaİnfografikler2014 Yılında Sosyal Medya İle İlgili Neler Öğrendik?

2014 Yılında Sosyal Medya İle İlgili Neler Öğrendik?

2014 yılının son günlerine yaklaşmışken platformlara ait çeşitli istatistikler de son şeklini almaya başladı. İşte sosyal medya ve 2014 yılının genel özeti…

2014 yılı birçok sektörde olduğu gibi dijital medya sektöründe de önemli bir yere sahip oldu. Özellikle sosyal medya platformları da bu pastanın en büyük paylarını aldı. Birçok şirket de genel istatistiklerin yer aldığı çeşitli yıl özetleri paylaştı. Peki genel olarak 2014 yılı sosyal medya platformları açısından nasıl gelişme gösterdi?

WebMasto 2014'ün EN'leri

New York merkezli dijital pazarlama ajansı Didit tarafından hazırlanan infografiğe göre 2014 yılında sosyal medyada yaşanan gelişmeler şöyle:

2014’te en fazla büyüme gösteren platformlar: Tumblr ve Pinterest

2014 yılında oldukça keskin bir büyüme grafiği gösteren platformlar Tumblr ve Pinterest olarak karşımıza çıkıyor. Tumblr 2014 yılı içinde aktif kullanıcı sayısını %120 arttırırken; Pinterest de %110 arttırmış durumda. Bu da bu iki platformu 2014’ün en fazla büyüme gösteren sosyal medya platformları haline getiriyor.

En fazla genç kitleye sahip olan platformlar: Tumblr ve Pinterest; en yaşlı kitleye sahip olan platform: Facebook

Tumblr ve Pinterest’in kullanıcı kitlesinin %70’ini 16 – 34 yaş aralığındaki kullanıcılar oluşturuyor. Facebook’un kullanıcı tabanının %25’ini ise 45 ve üzeri yaşında olan kullanıcılar oluşturuyor. Bu istatistikler de Pinterest ve Tumblr’ı en genç kullanıcı tabanına sahip platform; Facebook’u ise en yaşlı kullanıcı sayısına sahip platform yapıyor.

Facebook hala 1 numara

1.35 milyar kullanıcı sayısına sahip olan Facebook 2014 yılında da bir numaralı sosyal ağ olarak kayıtlara geçiyor. Aktif kullanıcıların yarısından çoğu platforma günde birden fazla giriş yapıyor. Bu da Facebook’a ortalama diğer sosyal ağlardan daha fazla giriş yapılması anlamına geliyor.

[vc_button title=”Sosyal Medya Reklamcılığının 2014 Özeti (İNFOGRAFİK)” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/sosyal-medya-reklamciligi-2014-ozeti-infografik”]

En fazla ziyaret oranına sahip olan platform: YouTube

Kullanıcıların %85’i her ay YouTube‘u ziyaret ediyor. Ayrıca YouTube’da her ay ortalama 6 milyar saat video izleniyor ve her dakika 100 saatlik video yükleniyor.

Mobilde en fazla büyüme gösteren sosyal uygulama: Snapchat

Snapchat, %56’lık büyüme oranıyla mobil ortamda 2014’ün en fazla büyüme gösteren platformu oluyor. Kullanıcı tabanının %71’i 25 yaş altı olan Snapchat, genç kullanıcılar tarafından en fazla tercih edilen uygulamalar arasında.

Mobil teknoloji sosyal medya kullanımına şekil verdi

2014 yılında sosyal medya kullanıcılarının %40’ı mobil cihazlar üzerinden bu platformlara giriş yaptı. Önümüzdeki yıllarda ise bu artışın katlanacağı ve sosyal medya kullanımı konusunda ilk tercih edilen yöntem olacağı düşünülüyor.

Konu ile ilgili olarak hazırlanan infografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Büyütmek için üzerine tıklayın.

2014'te Sosyal Medya İle İlgili Neler Öğrendik? (infografik: Didit)
2014’te Sosyal Medya İle İlgili Neler Öğrendik? (infografik: Didit)
KAYNAKDIDIT

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler