AnasayfaBilim2013 Nobel Fizik Ödülü "Tanrı Parçacığı"na Layık Görüldü

2013 Nobel Fizik Ödülü “Tanrı Parçacığı”na Layık Görüldü

2013 Nobel Fizik Ödülü, “Tanrı Parçacığı” olarak da bilinen “Higgs Bozonu” teoremini ortaya atan Peter Higgs ve François Englert’e layık görüldü.

İngiliz fizikçi Peter Higgs ve Belçikalı fizikçi François Englert‘in ortaya attıkları parçacıkların kütle kazanması teoremi onlara Nobel Fizik Ödülü’nü kazandırdı.

Bu iki bilim adamı bu teoremi, ilk olarak 1964 yılında öne sürmüşlerdi. Bir fikir olarak ortaya atılan bu teoremde, bütün kütlenin özel bir parçacık tarafından oluşturulduğu iddia ediliyordu. Tanrı Parçacığı olarak da bilinen Higgs Bozonu’nun 2012 yılında CERN laboratuvarlarında bulunmasıyla bu teorem ispatlanmış oldu.

Buna da bir göz atın >> Google Maps İle CERN Laboratuvarlarını Gezin

1964 yılında ortaya atılan teoremin, 2012 yılında CERN laboratuvarlarında ispatlanmasıyla 2013 Nobel Fizik Ödülü‘ne layık görülen Peter Higgs ve François Englert 8 milyon İsveç Kronu (920 bin Euro) değerindeki ödülü paylaşacak. Ödül ise 10 Aralık 2013 tarihinde İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenecek olan bir törenle sahiplerine verilecek.

İlk olarak 1901 yılında verilmeye başlanan Nobel Fizik Ödülü, bugüne kadar toplamda 47 kez sadece bir fizikçiye verildi. Ödül çoğu zaman  2 ya da 3 fizikçiye birlikte verildi. Nobel Fizik Ödülü tarihinde ise bugüne kadar toplamda sadece 2 kadın fizikçi bu ödüle layık görülürken; John Baarden bu ödülü 2 kez alan tek fizikçi oldu.

1901 yılından bugüne Nobel Fizik Ödülleri’ni kazananların listesini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler