AnasayfaİnternetDünyanın İlk İnternet Sitesi 25 Yaşında!

Dünyanın İlk İnternet Sitesi 25 Yaşında!

WWW (World Wide Web) kurucusu Tim Berners-Lee tarafından 20 Aralık 1990 tarihinde Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) hayata geçirilen ilk internet sitesi an itibariyle 25 yaşına girdi.

Info.cern.ch ismi altında açılan dünyanın ilk web sayfası, bundan 25 yıl önce sadece bir açılış sayfasından ibaret olup; herkes tarafından erişilebilir durumda değildi (Ağustos 1991’e kadar). Ayrıca hiper-metin tabanlı projelerin nasıl çalıştığı ile ilgili çok fazla fikir de vermiyordu. Ancak internet denilen soyut kavramı web üzerinden somut hale dönüştüren bir yapıya sahipti.

Peki dünyanın ilk internet sitesini açan Tim Berners-Lee şu anda neler yapıyor?

Fotoğraf: Wikipedia
Fotoğraf: Wikipedia

WWW’nin kurucusu ve aynı zamanda bir Fizikçi olan Tim Berners-Lee, an itibariyle hala web teknolojileri üzerine projeler geliştirmeye devam ediyor diyebiliriz. Berners-Lee hali hazırda 1994 yılında kurduğu ve ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C‘nin (World Wide Web Consortium) başkanlığını sürdürmektedir. Berners-Lee’nin öne çıkan en önemli özelliklerinden biri ise sansürün her türlüsüne karşı olmasıdır. Öyle ki bu konuda her zaman webin açık olmasından yana olmuş ve hükümetler tarafından uygulanan sansürlere karşı mücadelesini sürdürmüştür.

Günümüz web sitelerinin atası olarak bilinen ve bugün 25 yaşına giren dünyanın ilk internet sitesine buradan adresinden ulaşabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler