AnasayfaTeknolojiYapay Zeka Tabanlı FLIR Boson İle Termal Görüntüler Farklı Bir Boyuta Geçiyor

Yapay Zeka Tabanlı FLIR Boson İle Termal Görüntüler Farklı Bir Boyuta Geçiyor

FLIR Systems ve Movidius işbirliğinde geliştirilen FLIR Boson kameraları sayesinde termal görüntüler artık farklı bir boyuta geçiyor.

Hepimizin bildiği gibi, günümüzde kullanılan termal kameralar gözle görülemeyen nesneleri kızılötesi enerjisi (ısısı) ile tespit etmek amacıyla kullanılıyor. Ancak bu cihazlar ile elde edilen termal görüntülerin anlaşılır ve net olmadığı da bir gerçek. Termal kamera üreticisi FLIR Systems ve IoT sektörü için görsel teknoloji çözümleri sunan Movidius ise bu soruna çözüm getirmek amacıyla stratejik işbirliğine giderek, yenilikçi bir ürün ortaya koymuş durumda.

Programlanabilir yapay zeka altyapısına sahip olan FLIR Boson isimli bu cihazda, uzun dalga boylu kızılötesi kamera ile Movidius’un görsel işleme birimi entegre edilmiş durumda. Ancak bu cihaz sadece akıllı görsel işleme işlemlerini değil; aynı zamanda nesne tanımlama, derinlik hesaplama gibi bilgisayar gücü gerektiren diğer işlemleri de yapabiliyor.

FLIR Boson

FLIR Boson‘u ilk etapta şirketlerin kendi sistemlerine entegre etmesi bekleniyor. Ancak yapay zeka altyapısı ve kullanışlı yapısı göz önüne alındığında bu termal görüntüleme sisteminin ev güvenlik sistemleri, drone’lar ve askeri malzemelerde de kullanılabileceği öngörülüyor.

KAYNAKEngadget

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler