AnasayfaİnternetWindows 10'dan Kullanıcıları Kızdıran Hareket: Kilit Ekranında Reklam!

Windows 10’dan Kullanıcıları Kızdıran Hareket: Kilit Ekranında Reklam!

Microsoft’un bugüne kadarki en donanımlı Windows işletim sistemi olarak lanse ettiği Windows 10, piyasaya çıktığı günden bugüne birçok kişi tarafından da iyi puanlar aldı. Gerek sade ve hızlı yapısı, gerekse kullanıcı geri bildirimlerinin dikkate alınarak tasarlanması Windows 10’u birçok kişinin gözünde favori işletim sistemi haline getirdi. Ancak son zamanlarda yapılan bazı değişiklikler kullanıcılarını hayli kızdırdı diyebiliriz.

Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayar ve tabletlerde ekran kilidi ekranında çıkan arkaplan görsellerinde görsellerinde reklam gösterimi yapan Microsoft, kullanıcılardan oldukça tepki almaya başladı.

Windows 10 kilit ekranı reklam

Bir Windows 10 kullanıcısının yukarıda paylaştığı ekran görüntüsünde Tomb Raider‘a ait bir reklam yer alıyor. Tabi reklamlar bununla sınırlı değil. Bir başka kullanıcının paylaştığı aşağıdaki ekran görüntüsünde ise Minions filminin reklamı görülüyor.

Windows 10 kilit ekranı reklam

Windows Spotlight (Windows Spot Işığı) özelliği ile kilit ekranlarında gösterilen bu tam ekran reklam görsellerinin, Windows mağazasının çok fazla ziyaret edilmemesi sebebiyle gösterildiği düşünülüyor. Ancak konuyla ilgili olarak henüz net bir açıklama yapılmamış olsa da, reklam görmek istemeyen kullanıcılar için bir çözüm yolu bulunuyor.

Windows 10 Kilit Ekranı Reklamları Nasıl Kapatılır?

Windows 10’daki kilit ekranında reklam göstermek istemiyorsanız, Ayarlar > Kilit Ekranı penceresi üzerinden bu reklamları kapatabilirsiniz. Bunun için öncelikle ekran kilidi arkaplan görseli olarak Resim veya Slayt Gösterisi seçeneğini seçmeniz; daha sonra ise hemen alt kısımda yer alan ipuçları önerilerine ait işareti (tiki) kaldırmanız gerekiyor. Windows Spotlight (Windows Spot Işığı) tercihini uygularsanız, tekrar reklam gösterimi yapılabileceğini de belirtmek gerekiyor.

Windows 10 kilit ekranı reklam kapatma

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler