AnasayfaGenelFilm Çekmenin Yasak Olduğu Suudi Arabistan'da Gizli Çekilen Bir Film Oscar Adayı...

Film Çekmenin Yasak Olduğu Suudi Arabistan’da Gizli Çekilen Bir Film Oscar Adayı Oldu

Suudi Arabistan’da film çekmek yasak, ama bir kadın yönetmenin gizlice çektiği “Vecide” filmi Oscar yarışına katılacak.

Haifaa Al- Mansour’un Wadjda/Vecide adlı filmi En İyi Yabancı Film kategorisinde Suudi Arabistan’ı temsil etmek üzere aday adayı oldu. Film çekmenin yasak olduğu ülkede bu film, aynı zamanda uzun metrajlı ilk film olma özelliğini de taşıyor.

İşin en ilginç tarafı ise, Vecide’nin bütün çekimleri Suudi Arabistan’da yapılması.

Filmin Konusu

Filme adını veren Vecide, her gün güzel yeşil bir bisikletin sergilendiği Riyad’daki bir oyuncakçı dükkânının vitrininin önünden geçen 10 yaşındaki küçük bir kız.

Kızların bisiklete binmesi yasak olmasına rağmen, Vecide bisiklet satın almasına yetecek kadar para kazanmasını sağlayacak bir plan yapar. Bu parayı kazanabilmek için tek yol Kuran okuma yarışmasına katılmaktır; ancak rakipleri zorlu olunca onları yenebilmek için başka bir yol bulmak zorunda kalacaktır.

İstanbul Film Festivali dahil, pek çok uluslararası festivalde gösterilen ve eleştirmenlerden olumlu notlar alan Vecide, Venedik’in yanı sıra Dubai ve Rotterdam’dan da ödülle dönmüştü.

Haifaa Al- Mansour
Haifaa Al- Mansour

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler