AnasayfaİnfografiklerUber'in Yeni Kurumsal Kimliği Ne Kadar Etkili Oldu? (İNFOGRAFİK)

Uber’in Yeni Kurumsal Kimliği Ne Kadar Etkili Oldu? (İNFOGRAFİK)

Dünyanın en popüler ulaşım servisi Uber, kurumsal kimliğini yenilemekle hata mı yaptı? Yoksa başarılı mı oldu? Hazırlanan infografiği inceleyin.

65’ten fazla ülke, 500’den fazla şehirde ulaşım hizmeti veren Uber, hatırlarsanız geçtiğimiz Şubat (2016) ayında yeni kurumsal kimliğini tanıtmıştı. Yeni Uber logosu ve tasarımı, yeni mobil uygulama ikonları, “Atom” adını verdiği yeni kültürel tasarım konsepti ve daha fazlası ile tamamen yenilendiğini göstermişti. Peki bu “yeni Uber” kullanıcılar üzerinde nasıl bir etki bıraktı?

Konuyla ilgili olarak bir araştırma yapan eReviews, kullanıcı geri bildirimlerine göre Uber’in yeni kurumsal kimlik çalışmalarında çok başarılı olmadığını söylüyor. Bunun için bir de infografik hazırlayan eReviews, kullanıcıların yeni Uber logosu hakkındaki düşüncelerinden Uber’in kullanım istatistiklerine kadar birçok farklı veriyi ele alıyor.

Uber neden yeni bir kurumsal kimliğe ihtiyaç duydu?

Bunun ardında birçok sebep olsa da yeni kurumsal kimlik kararının ardında öne çıkan nedenleri şöyle sıralamak mümkün:

  • Şirketin, yeni bir amaç doğrultusunda itibarını sağlamlaştırmak istemesi,
  • Uber’in artık sadece insan değil; gıda ve eşya ulaşımı da sağlamaya başlaması,
  • Marka algısının değiştirilmek istenmesi,
  • Artık global bir marka haline gelmiş olması.

Kullanıcıların %23’ü Uber’in yeni kurumsal kimliğini sevmedi

Yapılan araştırmaya göre kullanıcıların sadece %18‘i Uber’in yenilenen halini sevdiğini söylüyor. Bu kullanıcıların %23‘ü yeni kurumsal kimliği sevmediğini söylerken; %59‘u da karasız olduğunu ifade ediyor.

Ayrıca kullanıcıların %21‘i Uber’in eski logosu hakkında olumlu düşüncelere sahipken; sadece %8‘i eski logoyu sevmediğini söylüyor.

Konuyla ilgili olarak Uber’in kurucusu Travis Kalanick’in kısa bir özgeçmişinden kullanıcı görüşlerine kadar Uber’in farklı yönlerini ele alarak hazırlanan infografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz.

İnfografik: eReviews
İnfografik: eReviews

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler