AnasayfaHaberlerUber'den yeni güvenlik önlemi: Maskeli selfie

Uber’den yeni güvenlik önlemi: Maskeli selfie

Uber'i kullanabilmeleri için bazı kullanıcılara maskeli selfie çekme zorunluluğu geliyor.

Bugünden itibaren başlayacak olan uygulamayla beraber Uber kullanırken sürücünüze maskesiz yakalanmanız durumunda uygulamayı yeniden kullanabilmek için selfie çekmeniz gerekebilir.

Uber’in sürücülerinden ve teslimat çalışanlarından uygulamaya girmeden önce maskeleriyle fotoğraf çekmelerini istemesi ilk olarak Mayıs ayında başlamıştı. Bugünden itibaren ise artık bir sürücü tarafından maskesiz yakalandıkları takdirde yolculardan da aynısını yapması istenecek.

Uber’in açıklamasına göre şimdiye kadar 3.5 milyondan fazla sürücü ve teslimat çalışanı totalde 100 milyon maske onayı aldı. Fakat şirket koronavirüs kaynaklı problemlerle mücadelesine hala devam ediyor.

Sürücüler araçları güvenli ve temiz tutmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor. Hal böyle olunca yolcuların da aynı hassasiyeti göstermesi gerekiyor. Şimdilik, Uber bu maskeli selfie uygulamasını bütün yolcularından istemeyecek. Ancak bir kullanıcı başka bir sürücü tarafından şikayet edildiği takdirde, aynı yolcu bir daha Uber kullanabilmek için maskesiyle selfie çekmek zorunda olacak.

Uber aynı zamanda hem yolcuların hem de sürücülerin; yanı her iki taraftan birinin de maske kullanmaması durumunda maske kullanan kişinin yolculuğu iptal etme hakkı olduğunu da vurguluyor. Paylaşılan bilgilere göre Uber’in teknolojisi maskeyi fotoğraftaki bir obje olarak tarıyor ve yüz bilgilerini işleme almıyor.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Uber’in küresel güvenlik direktörü Sachin Kansal “güvenilirliğin iki yönlü olarak işlediğini” vurguluyor.

Maskeli selfie uygulaması şu an ABD ve Kanada’da yürürlükte ve Eylül sonuna doğru diğer ülkeler için de geçerli hale gelmiş olacak.

Şu an halen salgın dolayısıyla karşılaşılan olumsuz etkilerin iyileştirilmesi için uğraştığını belirten şirket, Mayıs ayında bir dizi güvenlik önlemi açıklamıştı. Uber X araçlarıyla seyahat edilmesi için geçerli olan kişi sayısı 4’ten 3’e düşürülmüştü. Buna ek olarak şirket sürücüleri için 50 milyon dolar değerinde maske, el dezenfektanı ve temizlik bezi yatırımı yaptı.
Şirketin Uber Eats teslimat zinciri ise gıda teslimatındaki yoğun artış sebebiyle yıl bazında %113 büyüme elde etti.

KAYNAKWeRSM

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler