AnasayfaSosyal MedyaTwitter Yeni Bölge Direktörü İle Çin Pazarına Girmeye Hazırlanıyor

Twitter Yeni Bölge Direktörü İle Çin Pazarına Girmeye Hazırlanıyor

Hepimizin bildiği gibi gibi internet sektörü için bambaşka bir pazar haline dönüşen Çin, Facebook, Twitter ve Google gibi internet platformlarına erişim engelleme işlemi uyguluyor. Ancak Çin’deki potansiyel kullanıcı sayısının farkında olan internet şirketleri de, bu pazara girmenin yolları arıyor. Facebook bunun için çalışmalarını sürdürürken; şimdi de Twitter yeni bölge müdürü ile Çin’in sahip olduğu bu potansiyele ulaşmak istiyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in attığı tweete göre, bundan böyle Çin bölge direktörü görevini Twitter bünyesine yeni katılan Kathy Chen üstlenecek.

Jack-Dorsey-Kathy-Chen

Kathy Chen ile Çin planlarını hızlandırılacağı düşünülen Twitter’ın, yine de ülkede uygulanan yasaklar ile mücadele etmesi gerekecek. Ancak işin bir de rekabet boyutu var. Zira Çin’de uygulanan Twitter yasağı kaldırılsa dahi, Twitter’ın Tencent QQ, Q Zone, Sina Weibo ve WeChat gibi Çin’in internet sektörünü elinde tutan güçlü rakipleriyle mücadele etmesi gerekecek.

Çin’in sahip olduğu bu potansiyele ulaşmak isteyen tek firma sadece Twitter değil elbet. Facebook başta olmak üzere Google da bu sektöre giriş yapmayı isteyen firmalar arasında. Özellikle Facebook’un son zamanlarda üzerinde sıklıkla durduğu Çin odaklı projeleri ve Mark Zuckerberg’in sıklıkla gerçekleştirdiği Çin seyahatleri bu konudaki isteklerini gösteriyor. Bakalım firmaların Çin ısrarı ne şekilde sonuçlanacak, önümüzdeki günlerde hep birlikte görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler