AnasayfaİnternetTwitter Dahil Birçok Popüler Site DDoS Saldırısının Kurbanı Oldu

Twitter Dahil Birçok Popüler Site DDoS Saldırısının Kurbanı Oldu

Dünya genelinde birçok kullanıcı, siber saldırılar nedeniyle Twitter, CNN, Spotify, SoundCloud gibi popüler sitelere erişim sağlayamıyor.

Bugün itibariyle başlatılan geniş çaplı siber saldırılar nedeniyle birçok popüler siteye erişim sağlanamadı. Saldırıların hala devam ettiği ve etkilenen internet siteleri arasında Twitter, CNN, Spotify, SoundCloud gibi popüler platformların da olduğu belirtildi.

ABD’denin doğusunda başlayan saldırının ana hedefinin dünyaca ünlü platformlara DNS hizmeti veren “Dyn” isimli firma olduğu açıklandı. Dolayısıyla Dyn’e yapılan saldırılar, bu servisi kullanan Twitter, CNN, Spotify, SoundCloud, GitHub, Vox Media, Airbnb, Reddit, Etsy, Netflix gibi popüler internet sitelerini de etkiledi.

Spotify Twitter

GitHub Twitter

Dyn tarafından yapılan açıklamaya göre kendi DNS yapılarını hedefleyen DDoS saldırıları gündüz saatlerinde başladı. Ancak daha sonra yapılan açıklamalar ve kullanıcılardan gelen geri bildirimler saldırıların hala devam ettiğini gösteriyor.

Yapılan siber saldırıların arkasında kim olduğu ise henüz bilinmiyor. Ancak saldırıların ABD ile Rusya arasındaki siber saldırı gerginliği ile ilişkili olabileceği belirtiliyor. Zira yakın zamanda Demoktratik Ulusal Komite (Democratic National Committee, DNC)’nin bilgisayarlarına sızılmış ve on binlerce e-posta açığa çıkarılmıştı. ABD’deki istihbarat birimleri ve ABD merkezli güvenlik firmaları ise bundan Rusya’yı sorumlu tutmuştu.

KAYNAKMashable

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler