AnasayfaSosyal MedyaTwitter 140 Karakter Limitini Kaldırıyor mu?

Twitter 140 Karakter Limitini Kaldırıyor mu?

Jack Dorsey'den mesaj var...

Dün itibariyle ilk olarak Recode tarafından paylaşılan bir haber, teknoloji dünyasında oldukça konuşulmaya başlandı. Konu ise Twitter’ın 140 karakter limitini kaldırarak bunu 10,000 karaktere çıkartmasıydı.

Daha önce Direct Message (DM) servisi için 140 karakter limitini kaldırarak bu karakter sayısını 10,000’e çıkarmasıyla gündeme gelen Twitter, söylentilere göre şimdi de aynı işlemi tweetler için uygulamayı planlıyor. Habere göre bu uygulama, tweetlerin akış sayfasında sadece 140 karakterlik kısmının gösterilmesini ve kullanıcı tweeti genişlettiğinde tweetin tamamının görüntülenmesini sağlayacak. Peki Twitter’ın en büyük özelliği olan bu limit gerçekten kaldırılacak mı?

Haberin paylaşılmasının ardından Twitter başta olmak üzere birçok platformda konuyla ilgili paylaşımlar ve haberler yapılmaya başlandı. Gün içerisinde ise Twitter kanadından resmi bir açıklama gelmemişti. Ancak bu sessizliği Twitter’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey attığı bir tweet ile bozdu.

Yaptığı açıklamasında Jack Dorsey, Twitter’ı 140 karakter olarak düşünmediklerini; sadece SMS’lere sığması açısından 160 karakter olarak tasarladıklarını ve bu şekilde büyüyüp bugünlere kadar geldiğini söyledi. Ancak büyüyen bu platformda kullanıcıların uzun karakterlere sahip metin mesajlarını ekran görüntüsü alarak (görsel şeklinde) paylaşmak zorunda kaldığını da vurguladı. Dolayısıyla görseller yerine aranabilen ve öne çıkarılabilen metinleri orijinal haliyle paylaşılmasının daha anlamlı olduğunun altını çizdi.

Yani kısaca Jack Dorsey, Twitter hakkında ortaya çıkan bu söylentileri bir nevi doğrulamış oldu. Ancak bu durum Twitter’a olumlu olarak mı geri dönecek, yoksa en fazla öne çıkan özelliğini kaldırmasıyla platform kan kaybetmeye mi başlayacak, bunu hep birlikte önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler