AnasayfaSosyal MedyaTwitch İki-Adımlı Doğrulama Sistemine Kavuştu

Twitch İki-Adımlı Doğrulama Sistemine Kavuştu

Oyun odaklı popüler canlı yayın platformu Twitch, yaşadığı güvenlik problemlerinin ardından iki-adımlı doğrulama sistemine kavuştu.

2011 yılında kurulan ve 2014 yılında Amazon tarafından 970 milyon dolara satın alınan oyun odaklı canlı görüntü akışı (streaming) platformu Twitch, özellikle son dönemlerde hackerların hedefi haline gelmişti. Amazon ise, kullanıcıların da konuyla ilgili geri bildirimlerini dikkate alarak bu durumun bir parça da olsa önüne geçmek için Authy ile anlaşarak iki-adımlı doğrulama sistemini aktif etti.

İki-aşamalı güvenlik sistemini aktif etmek isteyen kullanıcılar, Twitch hesabı üzerinden güvenlik ayarlarına gidip, buraya yeni eklenen “iki-adımlı doğrulama” seçeneğini seçmesi; ardından Twitch şifrelerini ve cep telefonu bilgilerini girdikten sonra Authy tarafından SMS yolu ile cep telefonuna gönderilen doğrulama kodunu girmesi gerekiyor.

Görsel: Twitch Blog
Görsel: Twitch Blog

Twitch’e eş peşe yapılan saldırıların ardından bu yeni güvenlik sistemi ile kullanıcılar da biraz rahatlamış olacak. Zira iki-adımlı güvenlik sistemi, yapılan saldırıların ardından kullanıcılar tarafından da dile getirilmiş, hesaplarının korunması açısında güvenliğin arttırılması istenmişti. Bu geri bildirimleri dikkate alan Twitch, artık iki-adımlı doğrulama sistemi ile güvenlik duvarını biraz daha yükseltmiş olacak.

Ancak konuyla ilgili olarak yapılan yorumlara baktığımızda hali hazırda birçok kullanıcının pek de memnun olmadığını görmek mümkün. Zira kullanıcılar, Twitch’in böyle bir sistem için neden TOTP (Time-based One-time Password, Zamana bağlı tek seferlik şifre) tabanlı Google Authenticator uygulaması yerine, hesap erişimi isteyen Authy uygulamasını kullanmak zorunda kaldıklarına anlam veremiyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler