AnasayfaİnternetTürk Telekom'un Yeni CEO'su Belli Oldu: Paul Doany

Türk Telekom’un Yeni CEO’su Belli Oldu: Paul Doany

Geçtiğimiz Ağustos ayının sonunda Rami Aslan’ın istifa kararı almasının ardından yeni Türk Telekom CEO’su Paul Doany oldu.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından başlayan süreçte Türk Telekom bünyesindeki bazı üst düzey yönetici istifa kararı almıştı. Geçtiğimiz Ağustos ayının sonlarında ise Türk Telekom’da 3 yıldır CEO olarak görevini sürdüren Rami Aslan görevinden ayrılma kararı almıştı. Şimdi ise boşalan CEO koltuğu için belirlenen isim Paul Doany oldu.

Türk Telekom eski CEO’su Rami Aslan’ın görevinden ayrılmasının ardından şirketin yeni CEO’sunun kim olacağı yönünde soru işaretleri oluşmuş; 10’a yakın kişinin adı yeni CEO olarak kulislerde dolaşmaya başlamıştı.

Paul Doany

Akşam Gazetesi’nden Selim Karahan’ın haberine göre ise, Türk Telekom’un özelleştirilmesi sonrası şirkette yönetim kurulu başkanlığı, genel müdürlük ve CEO’luk görevini yürütmüş olan Paul Doany, yeniden CEO olarak Türk Telekom’daki görevine başladı.

Telekom sektörünün önemli isimlerinden olan Paul Doany, Türk Telekom şirketinin özelleştirilmesinin ardından 2006’da göreve getirilmiş ve 2010 yılına kadar bu görevini başarıyla sürdürmüştü. Ardından kısa bir süre yönetim kurulu başkanlığı yapan Doany, 2011 yılında ise Türk Telekom’dan tamamen ayrılmıştı. Ancak Dubai merkezli şirketi üzerinden Türkiye’deki firmalara yaptığı yatırımlar ile Türkiye’den vazgeçmediğini göstermişti.

2003 yılından itibaren Türk Telekom’da genel müdür olarak görev alan isimler ise sırasıyla şöyle oldu:

  • 2003-2006 / Mehmet Ekinalan
  • 2006-2010 / Paul Doany
  • 2010-2012 / Gökhan Bozkurt
  • 2012-2013 / Tahsin Yılmaz
  • 2013-2016 / Rami Aslan
  • 2016-… / Paul Doany

Paul Doany Kimdir?

1955 doğumlu olan Paul Doany, 1977’de Beyrut Amerikan Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldu. 1978’de Bradford’dan Dijital Elektronik ve İletişim Mühendisliği dalında yüksek lisans derecesi ve 1981’de Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden İletişim Mühendisliği doktora derecesi aldı.

14 yıl boyunca telekomünikasyon danışmanlığı sektöründe hizmet veren Doany, Londra merkezli Dar Consultants’da genel müdürlük görevini yaptı. Ardından Dar Al Handasah Consultants’da genel müdür ünvanı ile yeni Telekom birimini kurarak şirketin ekonomi ve ulaşım alanlarında büyümesini sağladı.

Oger Telekom kurucu CEO’su ve 2005’te Türk Telekom’un özelleştirilmesinin ardından Türk Telekom CEO’su olarak 5 yıl hizmet veren Doany, 2010 yılında Türk Telekom’daki görevinden ayrılmasının ardından Dubai merkezli şirketi üzerinden Türk firmalarına yatırım yapmaya devam etti. Ağustos 2016’da Rami Aslan’ın Türk Telekom’daki CEO’luk görevinden istifa kararı almasının ardından ise yeniden Türk Telekom’un CEO’su oldu.

KAYNAKAkşam

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler