AnasayfaTasarımTakıntısı Olanlara Yenilikçi Çözüm: Fidget Cube

Takıntısı Olanlara Yenilikçi Çözüm: Fidget Cube

Basmalı kalemleri sürekli açıp kapatmak, ayak veya bacakları sürekli sallamak, naylon (kabarcık) balon patlatmak… Bazı insanlar bunları keyif için yaparken, bazıları da bu tür hareketleri yaptığının hiç farkında olmaz. Yapmadıkları zaman da odaklanma sorunu gibi bazı problemler ortaya çıkar.

Kimilerine göre bir takıntı olan, tıpta ise psikolojik rahatsızlık olarak adlandırılan bu davranışlar için ilginç ve bir o kadar da yenilikçi bir çözüm geliştirilmiş durumda. Yaklaşık 4 yıllık bir emeğin ürünü olarak ortaya çıkan ve “Fidget Cube” olarak adlandırılan bu küçük oyuncak, takıntısı olan ve bu sebeple odaklanma sorunu yaşayan kişilerin (ve elbette biraz eğlence arayanların) yardımına koşuyor.

Fidget Cube

Kaba tabirle yerinde duramayan, sürekli hareket halinde olmak isteyen ve bu sebeple ofiste, okulda, toplantıda, evde ve diğer yerlerde anahtar, zincir, kalem, yüzük vs gibi eşyaları elinden düşüremeyen kişiler için geliştirilen Fidget Cube, kısaca bağımlılık yaratan hareketlere kolay yoldan erişim sağlıyor.

Fidget Cube

6 kenarı olan küp şeklindeki bu küçük oyuncakta, bağımlılık yapan bazı işlevsel butonlar bulunuyor:

  • Kalem aç-kapa yapmayı sevenler için sesli veya sessiz tıklama butonları,
  • Joystick işlevi gören bir buton,
  • Işık anahtarına benzeyen bir aç-kapa butonu,
  • Stres taşından ilham alınarak tasarlanan ve stresi azaltan bir yüzey,
  • Çarklar ve tıklanabilir bir metal top,
  • Dairesel hareket yapmayı sevenler için çevrilebilir bir buton.

Fidget Cube Butonları

6 farklı renk seçeneğine sahip olan Fidget Cube, an itibariyle Kickstarter üzerinde destek bekliyor. Şimdiye kadar topladıkları miktar ise gerçekten muazzam düzeylere ulaşmış durumda. (8 Eylül 2016 / 1.6 milyon dolardan fazla bağış)

2012 yılında bir fikir olarak ortaya çıkan ve Antsy Lab (Matthew & Mark McLachlan) tarafından geliştirilen Fidget Cube’un piyasaya çıkış tarihi ise Aralık 2016 olarak belirtilmiş durumda. Piyasaya çıktıktan sonra ise 25 dolar fiyat ile satışa sunulacak.

Fidget Cube için hazırlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler