AnasayfaTeknolojiRusya'dan Apple'a App Store baskısı

Rusya’dan Apple’a App Store baskısı

Rusya, Apple'ın App Store üzerinden aldığı %30'lük payın %20'ye düşürülmesini istiyor.

Rusya parlamentosu geçtiğimiz günlerde yeni bir düzenlemeyi oylamaya sundu. Meclis üyesi Fedot Tumusov’un öneriye sunduğu bu düzenleme, uygulama mağazası sahiplerinin uygulama satışları üzerinden aldığı payın maksimum 20% olacak şekilde sınırlandırılmasını talep ediyor.

Değişiklik kabul edilirse sadece Google ve Apple’ın uygulama mağazaları değil; diğer uygulama mağazaları da durumdan etkilenecek. Fakat mağazasındaki uygulamalardan %30 pay alan Apple, bu düzenlemeden en çok etkilenen firma olacak.

Başta uygulama yayıncıları için iyi görünen bu düzenleme aslında yayıncıları da zor duruma sokabilir. Zira düzenleme, uygulama mağazasının payını azaltırken, devletin aldığı vergi üzerinde de değişiklik yapıyor.

Buna göre ilgili düzenleme, uygulama yayıncısının gelirin %30’unu bilgi teknik eğitim fonu altında vergilendirmeye tabi tutmayı öneriyor. Bu da yayıncıların sadece gelirlerinin %30’unu Apple’a ödemek yerine %20’si Apple’a ve %30’u devlete olmak üzere gelirlerinin yarısını kaybetmesi anlamına geliyor.

KAYNAKPCMAg

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler