AnasayfaİnternetPayPal Türkiye'ye Cross Border Sistemiyle Geri Dönebilir

PayPal Türkiye’ye Cross Border Sistemiyle Geri Dönebilir

Geçtiğimiz Mayıs ayının sonunda Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararı alan PayPal, geri dönüş için kollarını sıvadı.

Dünyanın en popüler online ödeme sistemi olan PayPal, geçtiğimiz Mayıs ayının sonlarında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK’dan) yaptığı lisans başvurusunun iptal edilmesi gerekçesiyle Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını açıklamış, bir süre sonra ise hizmetlerini durdurmuştu. Şimdi ise yeniden Türkiye’de faaliyete geçmek için çalışmalara başladı.

Sabah Gazetesi’nden Betül Alakent’in haberine göre PayPal, yeniden Türkiye’de hizmet vermek için kollarını sıvadı. Habere göre 2017’nin Mart ayında Cross Border (sınır ötesi) sistemiyle Türkiye’de yeniden faaliyete geçeceği belirtilen PayPal, 2017’nin sonlarına doğru ise sunucularını Türkiye’ye taşımayı planlıyor.

Cross Border sistemine göre yurtdışında bulunan kişiler PayPal üzerinden Türkiye’den alışveriş yapabilecek; Türkiye’de bulunan kişiler ise yurtdışından herhangi bir alışveriş yapamayacak. Ancak PayPal’ın sunucuları Türkiye’ye taşınırsa kullanıcılar tüm işlemleri herhangi bir kısıtlama olmadan gerçekleştirebilecek.

BDDK Başkanı Akben: “PayPal yasalara uymadı”

Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararının arkasında lisans başvurusunun kabul edilmemesinin olduğu belirtiliyordu. Dolayısıyla PayPal’ın Türkiye’den çıkış sürecinde BDDK hedef olarak gösterilmişti. Ancak BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, bu tür durumlarda sunucuların ülke içerisinde bulundurulması zorunluluğu olduğunu hatırlatmış; dolayısıyla PayPal’ın kanunlara uymadığı için lisans başvurusunun reddedildiğini açıklamıştı.

Konuyla ilgili olarak henüz PayPal tarafından herhangi bir resmi açıklama yapılmadığını da belirtmek gerekiyor.

Envato’dan Türk Kullanıcılar İçin PayPal Alternatifleri

Toplamda 179 milyon kullanıcı sayısına 18 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olan PayPal, Türkiye’de de en çok kullanılan online ödeme sistemleri arasında yer alıyor. Öyle ki Türkiye’de e-ticaret sektöründe %12 pazar payına sahip olan ve yaklaşık 800 milyon dolarlık işlem hacmi bulunan PayPal’ın faaliyetlerini durdurmasının hemen akabinde, tekrar açılması için çeşitli imza kampanyaları dahi başlatılmış ve 20 bine yakın imza toplanmıştı.

KAYNAKSabah

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler