AnasayfaBilimHarvard'dan 3D Yazıcı İle Geliştirilen Esnek Robot: Octobot

Harvard’dan 3D Yazıcı İle Geliştirilen Esnek Robot: Octobot

Bugüne kadar geliştirilen robotlar genellikle metal parçalardan oluşsa da, bu durum hepsinde aynı olacağı anlamına gelmiyor. Öyle ki Harvard Ünviversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen Octobot isimli yeni bir robot, 3D yazıcılar ile üretilen esnek parçalardan oluşuyor.

“Kendi kendini kontrol edebilen ve tamamen esnek yapıya sahip ilk robot” olarak tanımlanan Octobot, adından da anlaşılacağı üzere gerçek bir ahtapotton ilham alınarak geliştirilmiş durumda. Ancak buradaki “kendi kendini kontrol etme, yönetme” ifadesi Octobot’u diğer robotlardan ayıran en önemli özellik olarak karşımıza çıkıyor diyebiliriz.

Octobot’un dokunaçları, gerçek bir ahtapot gibi hareket sağlayabiliyor. Bunun altında ise ise mikroakışkanlar yatıyor. Yani, hidrojen peroksiti (oksijenli su, H2O2) gaza dönüştüren kimyasal reaksiyonlar, bu gazların Octobot’un kollarına doğru yayılmasını ve son olarak kollarını balon gibi şişirmesine yol açıyor.

Hidrojen Peroksit

Octobot’un 3D yazıcı ile tasarlanması ve esnek bir yapıya sahip olması da önemli özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzdeki robotların sert bileşenlerden meydana geldiğini ve bu durumun birçok sorunları da beraberinde getirdiğini söyleyen araştırmacılar, geliştirdikleri esnek yapıdaki robotların bu bağlamda birçok avantajının olduğunu ve diğer robot geliştiricilerine, bilim insanlarına ve araştırmacılara ilham vermesini umduklarını ifade ediyor.

Harvard’ın bir sonraki hedefinin ise sürünebilen, yüzebilen ve çevresindekiler ile etkileşime geçebilen bir Octobot tasarlamak olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Robotik Hamam Böcekleri İnsanları Kurtaracak

KAYNAKHarvard

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler