AnasayfaHaberlerNASA'dan Drone'lar İçin Otomatik Trafik Yönetim Sistemi

NASA’dan Drone’lar İçin Otomatik Trafik Yönetim Sistemi

İnsansız hava araçları olarak bilinen ve son zamanlarda adından oldukça söz ettiren drone’lar için NASA, otomatik trafik yönetim sistemi geliştirecek.

Son zamanlarda adından oldukça bahsettiren insansız hava araçları yani drone’lar, teknoloji ile neler yapılabileceği konusunda tüm dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Amazon’un drone’lar ile kargo teslimatı projesi Prime Air’in ardından Google’ın da Project Wing ile drone’ları ürün teslimatlarında kullanacağını duyurması, haliyle havadaki drone trafiğinin artacağının sinyallerini veriyor. Son olarak bu durumu öngören NASA da drone’lar için otomatik trafik yönetim sistemi geliştirmeyi amaçlıyor.

NASA geliştirmeye başladığı otomatik trafik yönetim sistemi projesi ile, ABD üzerinde uçan drone’ları yönetmek ve kontrol etmeyi amaçlıyor. Sistemin, 120 ile 150 metre yüksekliğinde uçuş yapan drone’ları kontrol altında tutarak, hava trafiğini daha güvenli hale getirileceği belirtiliyor.

Amazon Prime Air
Amazon Prime Air

Şu anda geliştirme aşamasında olan sistem, alçak uçuş yapan araçların hava trafiğini kontrol altına alacağı gibi, araçlar için kötü trafik koşullarına karşı hava durumunu da takip altında tutacak. Ayrıca drone çevresindeki yapıları ve insanları da korumaya yönelik bir uyarı sistemine de sahip olacak.

NASA’nın otomatik trafik yönetim sistemi tamamen bilgisayar tabanlı olacak. Özenle tasarlanmış algoritmalar ile uçuşlar otomatik olarak kontrol altında tutulacak. Bu sayede direkt olarak drone operatörleri ile iletişime geçmeye de gerek kalmayacak.

Drone’ların hızlı yükselişinin ardından böyle bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu belirten NASA’nın yöneticilerinden Parimal Kopardekar; bu sistemin, desteklediği ek uygulamalar ile birlikte en erken önümüzdeki sene uygulanmaya başlayacağını da vurguladı.

KAYNAKNY Times

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler