Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 4K/60fps kalitesindeki ilk uzay videosunu YouTube üzerinden yayınladı.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte videoların kalitesi de her geçen gün artmaya devam ediyor. Bununla birlikte özellikle son zamanlarda piyasaya çıkan 4K kalitesindeki videolar da, şimdiden YouTube gibi 4K’yı destekleyen platformlarda yerini alıyor.

Ulusal Havacılık ve Uzat Dairesi (NASA) de, bu videoları yüklemeye başlayan ilk yayıncılar arasına katılmış durumda. Yüksek çözünürlüğe sahip eşşiz uzay fotoğraflarıyla sürekli gündeme gelen NASA, şimdi de 4K/60fps kalitesine sahip videoları YouTube üzerinden yayınlamaya başladı.

Kullanıcılar NASA tarafından yüklenen 4K videolarını ReelNASA isimli YouTube kanalı üzerinden takip edebilecekler. Ancak birçok bilgisayarın 60fps’de 4K çözünürlüğünü desteklemediğini de belirtmek gerekiyor. Yine de şansını denemek isteyenler NASA’nın 20 saniyelik ilk 4K videosuna buradan göz atabilirler.

YouTube 4K 60fps

İlk olarak 2014’ün Mart ayında 4K desteğine kavuşan YouTube, an itibariyle bu çözünürlüğe sahip birçok videoya ev sahipliği yapıyor. Ancak NASA gibi büyük bir kuruluş adına yayınlanan videoların çok sayıda olmadığını belirtmek gerekiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir: