AnasayfaBilimMIT Mühendisleri Akıllı Yara Bandı Geliştirdi

MIT Mühendisleri Akıllı Yara Bandı Geliştirdi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Mühendisleri tarafından üzerinde elektronik devre ve sensör barındıran akıllı yara bandı geliştirildi.

ABD’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından, gelecekte yara bandının yerini alabilecek esnek yapıda bir akıllı yara bandı geliştirildi. Jel kıvamında yapışkan bir madde olan “hidrojel” ile üretilen banda, sıcaklık sensörleri, LED ışıkları, iletken teller ve yarı iletken çipler takılabiliyor.

Vücut sıcaklığındaki değişime göre çalışan bant, hastanın durumuna göre belli ilaçlar uygulayabiliyor. Bant, vücutta, dirsek ya da diz gibi eklemlere uygulandığında dahi yapışkanlığını kaybetmiyor ve elektronik devrelerin işlevliğini koruyor.

İlginizi Çekebilir: Victoria’s Secret’tan Kalp Ritmi Ölçen Sütyen

Büyük çoğunluğu sudan oluşan ve esnek bir yapıya sahip olan hidrojel; altın, titanyum, alüminyum, silikon, cam veya seramik yüzeylere kuvvetlice tutunabiliyor. İçinde yer alan elektronik elemanlara iyi bir yalıtım sağlayarak bu elemanları dış etkenlerden koruyor. Esnek yapısıyla da kırılma ve bükülmelere karşı dayanıklılık gösteriyor. Materyal, 10 – 100 kilopascal arası esneme direncine sahip.

Xuanhe Zhao
Görsel: MIT – Xuanhe Zhao

Mekanik Mühendisliğin’de ders veren Xuanhe Zhao, hidrojel maddesinin vücut içinde veya deri altında da kullanılabileceğini söylüyor. Zhao, “Elektronik sensörler insan vücudu içinde kuru kalamaz. Sağlık kontrolü ve gerektiğinde ilaç temini için kullanılabilecek sensörleri, hidrojel sayesinde vücut içinde dahi güvende tutabiliriz” diyor.

Ürünün videosunu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

KAYNAKMIT

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler