AnasayfaHaberlerMicrosoft Minecraft'ın Yapımcısı Mojang'ı Satın Aldı

Microsoft Minecraft’ın Yapımcısı Mojang’ı Satın Aldı

Microsoft, dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan Minecraft’ın yapımcısı Mojang’ı 2.5 milyar dolar karşılığında satın aldı.

Geçtiğimiz hafta çıkan satın alma söylentileri bugün resmiyet kazandı ve Microsoft Minecraft’ın yapımcısı Mojang’ı satın aldı. Mojang’ın resmi sitesinden yapılan duyuruda, söylentilerin doğru olduğu ve bundan sonra Mojang’un Microsoft’un bünyesine gireceği belirtildi.

Microsoft’un Mojang’u ne kadara aldığıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken; Reuters tarafından yapılan bir haberde, satın alma rakamının 2.5 milyar dolar olduğu belirtildi. Ancak konu ile ilgili olarak Microsoft veya Mojang tarafından yapılan resmi bir açıklama henüz yok.

Microsoft - Minecraft
Microsoft – Minecraft

Mojang’un sitesi üzerinden yapılan açıklamada, şirketin neden satıldığı ile ilgili bazı cevaplar da verildi. Buna göre, Minecraft’ın yapımcı Notch’un Mojang üzerinde büyük paya sahip olduğu ve Minecraft’ın daha büyük bir şirket tarafından yönetilmesi gerektiği düşüncesiyle Mojang’u satma kararı aldıkları belirtildi.

Microsoft‘un Mojang’u neden satın aldığı konusuna değinen bazı uzmanlar da, iOS ve Android platformlarda oldukça popüler olan Minecraft’ın Windows Phone’da bulunmaması ve satın alma işleminin ardından Windows Phone’a ciddi katkı sağlaması düşüncesiyle Microsoft’un satın aldığını belirtti. Dolayısıyla Windows Phone kullanıcılarının da Minecraft’ı yakın zamanda kendi cihazları üzerinden kullanabileceği; hatta iOS ve Android versiyonlarından daha farklı bir konuma getirebileceği bekleniyor.

KAYNAKMojang

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler