AnasayfaTeknolojiMicrosoft, Eğitim Odaklı Minecraft Sürümünü Kullanıma Sundu

Microsoft, Eğitim Odaklı Minecraft Sürümünü Kullanıma Sundu

Genç kitlenin severek oynadığı Minecraft oyununu okullara taşımak isteyen Microsoft, eğitim odaklı Minecraft sürümünü kullanıma sundu.

2014’ün Eylül ayında Minecraft yapımcısı Mojang’ı satın alarak bünyesine katan Microsoft, şimdi de özellikle genç nüfusun oynadığı bu popüler oyunu öğrencilerin okullarda aldığı eğitime entegre etmek istiyor.

50,000 öğrenci ve eğitimciyle birlikte bir süredir testleri sürdürülen Minecraft’ın eğitim sürümü Minecraft: Education Edition, tam sürümüyle gelen yeni özellikler sayesinde öğrencilere ve öğretmenlere bir oyundan fazlasını sunuyor.

Minecraft: Education Edition

Oyundaki Classroom Mode (Sınıf Modu) ile öğretmenler Minecraft dünyasının ayarlarını değiştirebiliyor, öğrenciler ile iletişime ve etkileşime geçebiliyor, onlara item (eşya) verebiliyor. Bu mod üzerinden öğretmenlere oyunun tüm yönetimini kontrol edebilecekleri merkezi bir arayüz de sunuluyor. Oyunda ayrıca dünya zamanını gösteren bir saat de bulunuyor. Böylece öğrencilere verilecek olan eğitim planlı bir şekilde yürütülebiliyor.

Minecraft: Education Edition

Minecraft: Education Edition oyununa yeni başlayanlar ayrıca education.minecraft.net adresi üzerinden çeşitli ipuçlarına, ders planlarına ve diğer kaynaklara ulaşabiliyor.

An itibariyle 11 dilde 50 ülkede kullanıma sunulan Minecraft: Education Edition oyununun tam sürümünün ücreti ise kullanıcı başına yıllık 5 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Microsoft’un eğitim odaklı bir Minecraft hedefinin bu proje ile ilk olmadığını da hatırlatmak gerekiyor. Zira Microsoft, Aralık 2015’te Code.org ile birlikte kullanıcıların Minecraft üzerinden kod yazmayı öğrenebilecekleri bir işbirliği sağlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

KAYNAKMinecraft

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler