Anasayfaİnternetİtalya'dan Google Drive, iCloud ve Dropbox'a inceleme

İtalya’dan Google Drive, iCloud ve Dropbox’a inceleme

İtalya rekabet kurumu AGCM, haksız rekabet şikayetleri üzerine Google Drive, Apple iCloud ve Dropbox hakkında inceleme başlattı.

İtalya’nın rekabet kurumu AGCM, haksız ticari rekabet şikayetleri üzerine Apple, Dropbox ve Google tarafından yönetilen bulut depolama servisleri hakkında inceleme başlattı.

Yapılan açıklamaya göre AGCM’nin toplamda altı farklı soruşturma başlattığı belirtildi. İnceleme altına alınan hizmetler popüler bulut depolama servisleri Google Drive, Apple iCloud ve Dropbox‘ı kapsıyor.

Ticari uygulamaların yanı sıra rekabet kurumu görevlileri, İtalya kullanıcı hakları beyannamesine uygun olmayan koşulları da inceleyecek.

Üç bulut servisi de kullanıcı bilgilerinin açık bir belirtme olmadan kullanılması ve paylaşılması şikayetleri üzerine incelemeye alındı. Dropbox aynı zamanda sözleşmeden cayma gibi hakları kullanıcılara açıkça belirtmediği iddiası üzerinden de incelemeye alınacak.

Adaletsizlik yapıldığı olduğu düşünülen diğer konular arasında hizmet sağlayıcısının hizmetleri duraklatma veya askıya alma koşulları, bulut sisteminde kayıtlı dosyaların kaybolması durumunda hizmet sağlayıcısının alacağı sorumluluklar, “hükümler ve koşullar” (T&C) sözleşmesinde değişiklik yapılması ve anlaşmanın İngilizce versiyonunun diğer dillerden daha açık olması gibi maddeler bulunuyor.

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği kapsamında bir hareket başlatarak sosyal medya şirketlerini “hükümler ve koşullar” sözleşmesini daha açık hale getirmeye zorlamıştı. Bunun sonucu olarak Facebook da ilgili sözleşmede daha açık ifadeler kullanmayı kabul etmiş; sözleşmelerde değişiklik yapma haklarında da güncellemeler yapmıştı.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler