AnasayfaTeknolojiİsveç'te Kameralı Drone'lara Yasak Geliyor

İsveç’te Kameralı Drone’lara Yasak Geliyor

İsveç Yüksek İdari Mahkemesi, birer gözetim aracı olduğu gerekçesiyle bünyesinde kamera barındıran drone’ları yasaklama kararı aldı.

Özellikle son yıllarda fotoğrafçılık, spor, sinema, televizyon gibi birçok alanda kullanılan drone‘lar, sağladığı faydanın yanı sıra, gizlilik kaygısı nedeniyle de birçok ülkede tartışma konusu haline gelmiş durumda. İsveç’te alınan bir karar ise bunun son örneği olarak karşımıza çıkıyor.

İsveç Yüksek İdari Mahkemesi, insanların gizlilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle kameralı drone’ların kullanımına yasak getirilmesine karar verdi. Kameralı drone’ların bir gözetim aracı olduğunu belirten mahkeme, bu tür cihazların sadece suçları ve kazaları önlemek için kullanılması gerektiğini savundu.

Havadaki Drone’ları Yakalayan Bazuka: SkyWall 100

Mahkemenin aldığı bu karar ülkedeki drone sahiplerini de oldukça endişelendirmiş durumda. Kararın ülkenin drone pazarını önemli ölçüde etkileyeceğini söyleyenler olduğu gibi; bunun İsveç yasalarına aykırı bir durum oluşturmadığını savunanlar da var.

Mahkemenin bu kararının kolay bir şekilde uygulanamayacağını da belirtmek gerekiyor. Öyle ki cezai işlem uygulayabilmek için hukuk ihlali olduğuna dair bir kanıt gösterilmesi gerekiyor. Ancak uçuş halindeki bir drone’un kamerası olup olmadığını tespit etmek çok kolay olmayacağı için, alınan kararın da kolay bir şekilde uygulanamayacağına dikkat çekiliyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler