AnasayfaTeknolojiInternet of Things Harcamaları 2020'de 1.7 Trilyon Dolar Olacak

Internet of Things Harcamaları 2020’de 1.7 Trilyon Dolar Olacak

Son yapılan araştırmalara göre, Nesnelerin İnterneti olarak adlandırılan Internet of Things için yapılan harcamalar, 2020 yılında 1.7 trilyon dolar olacak.

Son yılların en fazla konuşulan sektörü Internet of Things (Nesnelerin İnterneti), teknoloji sektörüne yapılan yatırımların büyük bir bölümünü kendine yöneltmeyi başarmış durumda. Gittikçe büyüyen bir pazar haline gelen Internet of Things, yakın zaman içinde de tamamen hayatımıza girerek devleşen bir pazar olacak gibi görünüyor.

International Data Corporation (IDC) tarafından yapılan son araştırma da Internet of Things ekosisteminin bu gelişimini doğrular nitelikte. Zira IDC’ye göre IoT pazarı için 2014 yılında yapılan 655.8 milyar dolarlık harcamalar, 2020 yılına gelindiğinde 1.7 trilyon dolara ulaşmış olacak.

Internet of Things kavramını “Herhangi bir insan etkileşimi olmadan IP bağlantısı kullanılarak akıllı cihazlar, otomatize edilmiş toplu taşıma sistemleri, uzaktan yönetilebilen sağlık kontrolleri gibi sistemler arasında kurulan ağ” şeklinde tanımlayan IDC, 2020 yılına gelindiğinde cihazların, bağlantıların ve bilişim servislerinin IoT pazarının üçte ikisini oluşturacağını öngörüyor. Şirkete göre sadece cihazların bu pazardaki yüzdesi ise toplamda %31.8 olacak.

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) Nedir?

IDC’nin IoT ve mobil biriminden sorumlu başkan yardımcısı Carrie MacGillivray’e göre, Apple Watch gibi giyilebilir cihazlar da IoT’un görünen yüzünün büyük bir kısmını oluşturmaya devam edecek. Ayrıca bireysel kullanıcılar, IoT cihazlarının yüksek fiyatlarından dolayı bu teknolojiye tamamen dahil olamayacağı gibi; sektör, şirketler ve kamu kurumları üzerindeki yoğunluğuna devam edecek.

IoT kapsamındaki akıllı ev teknolojisi ilk bakışta çok ilgi çekici olsa da, şu anda bu teknolojinin bazı limitleri olduğunu belirten MacGillivray, sektörün en az 5-6 yıla ihtiyacı olduğunu da belirtti.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler