AnasayfaBilimİnteraktif Periyodik Tablo İle Elementleri Yakından Tanıyın

İnteraktif Periyodik Tablo İle Elementleri Yakından Tanıyın

Hangi element ne işe yarıyor, nerelerde kullanılıyor? Hazırlanan interaktif periyodik tablo ile elementlerin detaylarına göz atın.

Periyodik tabloya göz attığımızda bazı elementler hakkında bir fikir sahibi olabiliriz. Örneğin Lityum (Li) elementinin bataryalarda, Sodyum (Na) elementinin tuz yapımında veya Bakır (Cu) elementinin elektrik kablolarında kullanıldığını biliyoruz. Peki an itibariyle periyodik tabloda yer alan 118 elementin hepsini yakından tanıyor muyuz? Mesela Erbiyum (Er) ne için kullanılıyor? Ya da Praseodim (Pr) ne işe yarıyor?

Bugüne kadar keşfedilen elementlerin yer aldığı periyodik tablo, bazı temel bilgileri bize gösterse de, daha derinlere inebilmek veya en basit haliyle elementlerin ne işe yaradığına dair bilgi sahibi olabilmek için ek kaynaklara başvurmak gerekiyor. Bu konuda Keith Enevoldsen‘in interaktif periyodik tablo çalışması devreye giriyor.

interaktif periyodik tablo

Arayüz olarak çok kaliteli gözükmese de işlevsel bir yapıya sahip olan interaktif periyodik tablo, elementlerin tam olarak ne işe yaradığını; hangi elementin nerelerde kullanıldığını bizlere gösteriyor.

İnteraktif periyodik tabloda herhangi bir elementin üzerine gelindiğinde o elemente ait kısa bilgiler, görseller ve kullanıma alanları gösteriliyor. Örneğin yüksek erime noktasına sahip Tungsten’in (diğer adıyla Volfram’ın) üzerine gelindiğinde elementin ampul, televizyon veya ısıölçerlerde kullanıldığını görebilirsiniz.

İlgili interaktif periyodik tabloya buradan ulaşabilirsiniz.

AYRICA BKZ: Periyodik Tablo Canlandı!

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler