AnasayfaİnternetGoogle Sokak Görünümü'nde evinizi nasıl bulanık hale getirebilirsiniz?

Google Sokak Görünümü’nde evinizi nasıl bulanık hale getirebilirsiniz?

Evinizin Google Sokak Görünümü'nde görünmesini istemiyorsanız bu adımları uygulayabilirsiniz.

Bilindiği üzere Google Haritalar‘da yer alan Google Street View / Sokak Görünümü özelliği üzerinden üç boyutlu olarak gerçek dünyayı görüntüleyebiliyoruz. Tabi ki bu durum evlerimizin de herkes tarafından görüntülenebilmesi gibi bazı mahremiyet endişelelerini beraberinde getiriyor.

Google Sokak Görünümü özelliği ilk olarak 2007 yılında kullanıma sunulmuştu. En başından beri Google’ın araçları ve bireysel fotoğrafçılar aracılığıyla toplanan görüntülerin bu şekilde kullanılması tartışmalara yol açmıştı.

2008 yılında Minnesota eyaletinin itirazıyla beraber Google bu bölgenin görüntülerini kaldırmıştı.

2009 yılında, lobicilik faaliyetleri yürüten Privacy International organizasyonu, İngiltere Veri Koruma Otoritesi’ne (ICO) Google’ın görüntülerde gözüken kişileri yeteri şekilde gizleyememesine dair bir şikayet yazısı göndermişti. O zaman BBC’de çıkan bir haber de bu durumun ne kadar ciddi sonuçlara yol açabileceğini belirtir nitelikteydi.

İlgili BBC haberinde bahsi geçen şikayetlerden biri de “Bu kişiler arasında şiddet gördüğü eski partnerinden kaçmak için evini değiştiren bir kadının yeni evinin önündeki görüntülerinin” olduğuydu. Buna ek olarak “Aynı iş yerinde çalışan iki kişinin, iş yerinde ciddi mahcubiyet duymalarına sebep olan görüntülerinin de izinsiz bir şekilde kullanılmış olması” da şikayetler arasındaydı.

Google Haritalar Sokak Görünümü Aracı

2010 yılında ise Google’ın sokakları tarayan araçlarının şifrelenmemiş kablosuz internet bağlantıları aracılığıyla bilgi toplaması konusundaki iddialar üzerine Google itirafta bulunmuştu.

Yaşanan bu gelişmeler de, her geçen gün gelişen internet tabanlı teknolojilerin kişilerin mahremiyetini tehlikeye atan özellikleri de beraberinde getirdiğini bizlere gösteriyor. Kişisel verilerin ve özel hayatın korunması yönünde atılan adımlar da pek yeterli olmuyor. Dolayısıyla Google gibi internet devleri de bu bağlamda kullanıcılara kendi taleplerini iletebilecekleri bir seçenek sunmak zorunda kalıyor. Örneğin birçok kişi farkında olmasa da talep ettiğiniz takdirde Google, mahremiyetinizi korumak adına bu verileri ulaşılamaz / tespit edilemez hale getirebiliyor. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Google Sokak Görünümü’nde evinizi bulanıklaştırın

Hangi sebeple olursa olsun gizliliğinize önem veriyor ve Google’ın evinizin fotoğraflarını izinsiz bir şekilde sergilemesini istemiyor olabilirsiniz. Bu kapsamda aşağıdaki adımları izleyerek evinizin ya da yaşadığınız apartmanın görüntüsünü Google Sokak Görünümü’nde bulanıklaştırılmasını talep edebilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise şunlar:

  1. Google Haritalar‘a girin ve evinizin adresini yazın.
  2. Ekranın sağ alt tarafında yer alan sarı renkli insan ikonunu evinizin olduğu konuma doğru sürükleyip bırakın.
  3. Ekranın yine sağ alt tarafında yer alan Sorun bildirin kısmına tıklayın.
  4. Evinizin görüntüsünü ekrandaki kırmızı kutucuğun içinde kalacak şekilde konumlandırın.
  5. Bulanıklaştırma iste kısmından Evim seçeneğini seçin.
  6. Evim seçeneğinin altında kalan açıklama kısmına bulanıklaştırma talebi gerekçenizi yazın.
  7. Gönder butonuna basarak işlemi tamamlayın.

Talebinizi gönderdikten sonra ilgili talebin incelemeye alındığına dair Google’dan bir e-posta alacaksınız. Ek olarak sürecin güvenli bir şekilde devam ettirilebilmesi için Google’ın sizinle irtibata geçebileceğini de unutmamak gerekiyor.

NOT: Bulanıklaştırma işlemi kalıcıdır ve işlem geri alınamaz.

KAYNAKMashable

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler