AnasayfaSosyal MedyaGoogle Periscope'a "YouTube Connect" İle Rakip Oluyor

Google Periscope’a “YouTube Connect” İle Rakip Oluyor

Teknoloji devi Google, popüler video platformu YouTube’un video sektöründeki gücünü bu sefer yeni bir canlı yayın servisi ile arttırmak istiyor. Daha önce Twitch’e rakip olarak YouTube Gaming servisini öne süren Google, şimdi de Facebook Live ve Periscope’a rakip olacak YouTube Connect adındaki yeni servisini kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

YouTube’un -web üzerinde- canlı yayın servislerinin hepsini geride bıraktığı bir gerçek. Ancak söz konusu mobil olduğunda Periscope kadar başarılı olamadığını da söylemek gerekiyor. Hatta son zamanlarda çok fazla kullanılmaya başlanan Facebook Live da popülaritesini oldukça arttırmaya başladı diyebiliriz. Ancak bu kez mobil kullanıcıları da hedefleyen Google, YouTube Connect ile mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilen canlı yayınların merkezi olmayı hedefliyor.

VentureBeat’in aldığı bilgilere göre YouTube Connect servisi, genel yapısı itibariyle Periscope ve Facebook Live’ın sahip olduğu tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. Basit bir işleyişe sahip olan serviste, kullanıcılar Google veya YouTube hesabı ile giriş yaptıktan hemen sonra canlı yayına başlayabiliyor. Ayrıca YouTube Connect’te etiketleme, sohbet etme gibi özelliklerin yanı sıra; abonesi olunan hesaplara ait son videoların yer aldığı bir akış sayfası da bulunuyor.

Mobil cihazlar üzerinden yapılan canlı yayınların hepsi yine mobil cihazlar üzerinden görüntülenebiliyor; ayrıca isteyen kullanıcılar canlı yayınları doğrudan YouTube’un web sitesi üzerinden de görüntüleyebiliyor. Yine Periscope’ta olduğu gibi kullanıcılar isterse kendi canlı yayınlarını sonradan görüntüleyebilmek adına uygulama üzerinde barındırabiliyor. Ancak canlı yayınları sosyal ağlarda paylaşabilmek adına servisin Facebook veya Twitter entegrasyonuna sahip olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Periscope, Meerkat, Facebook Live gibi servislerin doğrudan mobil kullanıcıları hedeflemesinin ardından canlı yayın konusunda biraz geri planda kalan YouTube, henüz resmi olarak bir açıklaması yapılmayan YouTube Connect ile bu açığı kapatmak istiyor. Yeni servisin hayata geçirilmesi üzerine çok daha geniş kitlelere ulaşması bekleniyor.

YouTube Connect servisinin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor. Ancak servisin 18-20 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek olan Google I/O etkinliğinde tanıtılması bekleniyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler