AnasayfaİnternetGoogle'ın Yeni Sahibi Alphabet; Yeni CEO'su da Sundar Pichai Oldu!

Google’ın Yeni Sahibi Alphabet; Yeni CEO’su da Sundar Pichai Oldu!

Google’da köklü değişiklikler uygulanmaya başlandı. Google’ın yeni sahibi Alphabet ismindeki şirket olurken; yeni CEO’su da Sundar Pichai oldu.

10 Ağustos itibariyle Google’da köklü değişikler uygulanmaya başladı. Google bundan böyle yeni kurulan Alphabet şirketi altında çalışmalarını sürdürecek. Google’ın CEO koltuğunda ise artık Sundar Pichai oturacak.

Google’ın şimdiki CEO’su Larry Page tarafından yapılan bir açıklama ile duyurulan bu köklü değişikliklere geniş açıdan baktığımızda hayli şaşırtıcı olduğunu söylemek mümkün. Zira Google artık resmi olarak, Alphabet ismiyle açılan yeni şirketin altında çalışmalarını yürütmüş olacak.

Alphabet

Yapılan açıklamaya göre Alphabet altında sadece Google olmayacak. Google’ın sahip olduğu şirketler, Google’ın imzası olan tüm ürünler, projeler ve aklınıza gelebilecek her türlü diğer servisler Alphabet altında yürütülecek. Yani Project X gibi tüm projeler artık Google ismi altında değil; Alphabet ismi altında olacak.

Larry Page’in açıklamasına göre Google’ın yeni CEO’su da, uzun süredir Android biriminin başında gördüğümüz ve Google’ın diğer birçok birimlerinde başarılı çalışmalar yürütmüş olan Sundar Pichai olacak.

Sundar Pichai - Fotoğraf: Reuters/Elijah Nouvelage
Google’ın yeni CEO’su Sundar Pichai – Fotoğraf: Reuters/Elijah Nouvelage

Larry Page’e göre yeni oluşturulan Alphabet ismindeki şirket ile operasyonlar çok daha verimli ve çok daha net bir şekilde yürütülmüş olacak. Larry Page Alphabet şirketinin CEO’su olarak görevini sürdürürken; Sergey Brin ise şirket başkanı olarak çalışmalarını yürütecek.

Larry Page bu köklü değişiklerin Google ve diğer şirketler, ürünler, projeler kapsamında daha başarılı operasyonlar yapma konusunda fayda sağlayacağını belirtiyor.

Sonuç olarak değişiklikleri iki kelimeyle özetlemek gerekirse; “Google’ın yeni sahibi artık Alphabet” ve “Google’ın yeni CEO’su artık Sundar Pichai” diyebiliriz.

Önem derecesi oldukça yüksek olan bu kararın ardından ne gibi değişiklikler uygulanmaya başlayacak, önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler