AnasayfaSosyal MedyaFacebook'un Yapay Zeka Robotu Gerçekçi Görüntüler Üretebiliyor

Facebook’un Yapay Zeka Robotu Gerçekçi Görüntüler Üretebiliyor

Facebook’un yapay zeka teknolojisi, insanların tamamen gerçek gibi algılamalarını sağlayan görüntüler oluşturabiliyor.

Teknoloji dünyasının en yenilikçi ve en farklı alanlarından biri olan Yapay Zeka, teknoloji devlerinin de sürekli yatırım yaptığı bir sektör haline geldi. Google, Microsoft, Facebook ve daha birçok firma bu teknoloji kapsamında yüz tanımlama sistemleri, görsel tanıma teknolojileri gibi alanlarda birçok çalışmaya imza atmış ve bu konuda ilerleme katetmiş durumdalar.

Microsoft’un TwinsOrNot sitesi, Facebook’un Moments uygulaması, Google’ın görsellere otomatik açıklama ekleyen sistemi gibi yenilikler, yapay zekanın ne yöne doğru evrildiğini bizlere gösteriyor. Facebook’un yaptığı son çalışma da bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Facebook’un araştırma ekibinin duyurduğu son çalışma, fotoğraf tanımlama ve oluşturma teknolojisiyle ilgili. Geliştirilen yapay zeka robotu, birçok farklı nesnenin (herhangi bir şeyin) fotoğrafını analiz edip, bunların neye benzediklerini öğrenerek, bunlara göre yeni fotoğraflar oluşturabiliyor. Aslında bu durum, insanın nesneleri algılama yetisiyle aynı mantığı taşıyor. Yani insan beyni, önce nesneyi analiz edip neye benzediklerini öğreniyor; ardından ise benzer bir nesne ile karşılaştığında bu nesnenin bir önceki nesneye benzediğini topladığı bu veriler ile algılayabiliyor. Bu sistem de aynı mantık üzerinden fotoğraflar oluşturabiliyor.

Facebook AI deneyi

Yapılan deneyde, Facebook’un AI (Yapay Zeka) robotu, 64×64 piksel boyutlarında yaşamın içinden çeşitli görseller oluşturuyor. Deneye katılan kişilerin %40’ı ise bu oluşturulan yapay fotoğrafların gerçek olduğuna inanıyor. Yani yapay zeka robotu tarafından oluşturulan fotoğraflar gerçekmiş gibi algılanıyor.

AI robotu iki şekilde çalışıyor: Birincisi, yapay sinir ağının rastgele bir vektöre göre fotoğraf oluştuyor; ikinci ağ ise oluşturulan bu fotoğrafın gerçekliğini analiz ediyor. Zaman içerisinde ise robotun daha büyük ölçülerde fotoğraf oluşturabilmesi planlanıyor.

Facebook’un bu yeni teknoloji ile ne yapacağı, hangi servisinde kullanacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak geçtiğimiz günlerde duyurduğu Moments uygulaması ile yapay zeka teknolojisini kendi servislerine doğrudan entegre etmek istediğini bizlere göstermişti.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler