AnasayfaSosyal MedyaFacebook Yeni Haber Akışı Tasarımını Resmi Olarak Duyurdu

Facebook Yeni Haber Akışı Tasarımını Resmi Olarak Duyurdu

Uzun zamandır tasarım çalışmaları yapan Facebook, Haber Akışı sayfasının tasarımını değiştirdiğini duyurdu.

Facebook, uzun zamandır tasarımında ara ara değişiklik yaptığı Haber Akışı sayfasında bu sefer karar kılmış gözüküyor. Yeni tasarım, şimdikine göre biraz daha sade ve içerik odaklı.

Facebook’un resmi olarak duyurduğu yeni Haber Akışı tasarımında en çok dikkat çeken değişim, sadelik olarak göze çarpıyor. Eski karmaşıklığı ortadan kaldıran Facebook, yeni Haber Akışı tasarımı ile kullanıcıya basit bir arayüz sunarak kullanımı kolaylaştırmayı hedefliyor. Ayrıca birbirinden farklı içerik-arkaplan renkleri ve yeni yazı fontları ile de kullanıcının tamamen içeriğe odaklanmasını sağlamış olacak.

Henüz Facebook kullanıcılarının belli bir kesimine uygulanmaya başlanan yeni arayüz, çok yakında tüm Facebook kullanıcıları için geçerli olacak. Web üzerindeki ve tüm platformlardaki yeni arayüz ise aşağıda verdiğimiz görüntülerdeki gibi olacak.

Yeni Facebook Haber Akışı tasarımı
Yeni Facebook Haber Akışı tasarımı
Facebook Yeni Haber Akışı tasarımı - tüm platformlar
Facebook Yeni Haber Akışı tasarımı – tüm platformlar

Yapılan değişikliklere göre bundan sonra Facebook üzerinde aynı içeriğin birden fazla kişi tarafından paylaşılması durumunda, paylaşan kişiler aşağıda görüldüğü gibi yapılan paylaşımın sol tarafında grup halinde bir arada tutulacak.

Paylaşılan içeriğin yeni görünümü
Paylaşılan içeriğin yeni görünümü

Web versiyonunda yapılan tasarım değişikliği aynı şekilde mobil platformlar için de geçerli olacak. Bundan böyle tüm platformların aynı tasarıma sahip olmasını isteyen Facebook, bu hamlesi ile kullanıcı deneyimini oldukça arttıracağa benziyor.

Yapılan değişiklikler içinde Haber Akışı algoritmasının yer almadığını belirtmekte fayda var. Zira algoritma da hiçbir değişiklik yapılmayacağı gibi reklamverenlerin de herhangi bir telaşa girmesine gerek yok. Çünkü değişiklik sadece arayüz tasarımı ile ilgili.

Facebook’un eski (şimdiki) ve yeni tasarımını aşağıdan kıyaslayarak farkı daha net görebilirsiniz.

Büyütmek için resmin üzerine tıklayın.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler