AnasayfaSosyal MedyaFacebook ve Twitter sahte haber yayınlayan Rus trolleri yakaladı

Facebook ve Twitter sahte haber yayınlayan Rus trolleri yakaladı

Facebook ve Twitter, platformlarında sahte haberler yayınlayan Rus trollerini ortaya çıkarttı. İki şirket de daha önce 2016 ABD seçimlerine müdahale etmeye çalışmaktan dolayı Rusya’nın internet araştırma ajansı IRA‘ya bağlı pek çok hesabı askıya almıştı.

IRA’ya bağlı yaklaşık bir düzine hesap tespit ettiklerini belirten Facebook, hesapların büyük oranda başarısız olduğunu ve paylaşımların Ağustos ayı içerisinde kaldırıldığını belirtti. Twitter’ın yaptığı bir açıklamaya göre ise tespit ettikleri 5 hesap spam paylaşımlar yaparak benzeri çalışmalar yürütüyordu.

Her iki şirket tarafından yapılan açıklamalara göre bu hesaplarda paylaşımların yazılması için PeaceData adlı bir siteden serbest yazarlar kiralandı. Twitter ise bu siteden gelen linkleri artık engelleyeceğini ve benzeri paylaşımların önüne geçeceğini belirtti. Twitter ve Facebook bu hesapların tespit edilmesinde FBI’ın da faydası olduğunu ve etkilerini arttıramadan hesapların kapatıldığını belirtti.

KAYNAKEngadget

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler