AnasayfaİnfografiklerFacebook ve Ramazan Ayı İstatistikleri (MENA)

Facebook ve Ramazan Ayı İstatistikleri (MENA)

Facebook’tan özellikle pazarlamacıların işine yarayacak MENA bölgesi Ramazan ayı istatistiklerine, hazırlanan infografik eşliğinde göz atın.

11 ayın sultanı olarak tanımlanan Ramazan ayı, gelenekleri ile birlikte artık sosyal medyada da hayli etkisini gösteriyor. Özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki akıllı telefon penetrasyonunun artmasıyla birlikte insanlar, Ramazan gibi ilişkileri güçlendiren geleneksel anları online ortamlara taşımış durumdalar.

Facebook ise bu platformların başında geliyor. Özellikle MENA bölgesinde Ramazan ayının Facebook’a nasıl yansıdığını, bu özel ayın mobil cihazlar üzerinden Facebook’ta nasıl karşılık bulduğunu rakamlara döken Facebook, istatistikleri infografik haline getirerek pazarlamacılara sunmuş durumda.

Ramazan ile birlikte etkileşimi de hayli artan Facebook, bu ayı “Facebook’un mobil ayı” olarak tanımlıyor. Zira Ramazan ayı, sadece insanların birbirleriyle olan ilişkileri güçlendirmesi değil, aynı zamanda Facebook’taki etkileşimlerin de hayli artması anlamına geliyor.

Google “Bana Özel Ramazan” Sayfasını Kullanıma Sundu

Konu ile ilgili olarak hazırlanan infografiğe geçmeden önce, Facebook’taki Ramazan ayı istatistiklerine bir göz atalım.

Facebook Ramazan istatistikleri (MENA):

1. Facebook mobilde artık daha fazla kişiye ulaşıyor: 65 milyon aylık mobil kullanıcı sayısı, 36 milyon günlük mobil kullanıcı sayısı bulunuyor.

2. Ramazan Facebook’ta yaşanıyor: Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı ile ilgili 47.6 milyon gönderi paylaşılıyor. 14.6 milyon kullanıcı bununla ilgili konuşuyor.

3. Etkileşim için ilk önce mobil cihazlar kullanılıyor: Kullanıcılar Ramazan ayı boyunca masaüstüne göre mobilde 2 kat daha fazla Facebook’ta aktif oluyor. Ayrıca yine masaüstüne göre mobilden 2 kat daha fazla içerik yükleniyor.

4. Akıllı telefonlar metinden görsel iletişime evriliyor: Ramazan boyunca fotoğraf gönderileri, durum güncellemelerine göre 2 kat daha fazla paylaşılıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki günlük Facebook kullanıcılarının %50’si, günde en az bir video izliyor.

5. Ramazan kullanıcıları kaynaştırıyor: Ramazan ayında Facebook üzerinden sohbet eden kişilerin %30’unu 24 yaş altı kullanıcılar; %57’sini ise 25-44 yaş aralığındaki kullanıcılar oluşturuyor.

Konu ile ilgili olarak Facebook tarafından hazırlanan infografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Ramazan ve Facebook
Ramazan ve Facebook

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler