AnasayfaSosyal MedyaFacebook, Twitter, YouTube ve Instagram'a Erişim Sağlanamıyor!

Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram’a Erişim Sağlanamıyor!

Türkiye’deki internet kullanıcıları Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram gibi popüler platformlara erişim sağlayamıyor.

Türkiye’deki internet kullanıcıları 4 Kasım 2016 gece saatleri itibariyle birçok internet sitesine ve sosyal platformlara erişim sağlayamıyor. Erişim sağlanamayan platformlar arasında Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, WhatsApp gibi birçok popüler platform bulunuyor.

Sosyal ağların yasaklanması veya erişimin kısıtlanması ile ilgili olarak herhangi resmi bir açıklama yapılmış değil. Yani daha önce de birçok kez uygulanan erişim kısıtlama işlemlerinin bu kez hangi gerekçe ile uygulandığı henüz bilinmiyor.

4 Kasım 2016 internet erişimi
(Turkey Blocks)

Kullanıcılar Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, WhatsApp gibi popüler sosyal ağlara girmek istediğinde doğrudan bir hata ile karşılaşmıyor. Ancak bant genişliğinin daraltılması sonucu internetin girilemeyecek düzeyde yavaşlatıldığı görülüyor. Bu da daha önce birçok kez uygulanan internet kısıtlama işleminin tekrar uygulandığını gösteriyor. Zira VPN, TOR gibi alternatifler ile bu platformlara sorunsuz bir şekilde erişim sağlanabiliyor.

Konuyla ilgili olarak Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BTK) veya Türk Telekom, Turkcell gibi İnternet Servis Sağlayıcılar (ISS) tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığını belirtmek gerekiyor. Ancak gece saatlerinde HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmasının bu olay ile bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

***

GÜNCELLEME (04.11.2016 / 14:30): Başbakan Binali Yıldırım, sosyal medya platformlarının erişime kapatılmasının, HDP’li milletvekillerine yapılan operasyonlar kapsamında bir güvenlik tedbiri olduğunu açıkladı. Yıldırım, “Güvenlik için uygulamalardır. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner.” dedi.

Gelişmeler oldukça aktarmaya devam edeceğiz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler