AnasayfaHaberlerFacebook, Twitter ve YouTube'a Yine Erişim Yasağı!

Facebook, Twitter ve YouTube’a Yine Erişim Yasağı! [GÜNCELLENDİ]

Rehin alınan Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın fotoğraflarının yer aldığı gerekçesiyle Facebook, Twitter ve YouTube’a erişim yasağı getirildi.

İnternet, Türkiye’de yine yasaklarla boğuşmaya devam ediyor. Ancak bu seferki çok daha kapsamlı. Zira Facebook, Twitter ve YouTube’a aynı anda erişim yasağı getirildi. Gerekçe olarak ise geçtiğimiz günlerde rehin alınan Savcı Mehmet Selim Kiraz’a ait fotoğrafların bu platformlarda paylaşılması gösterildi.

Hürriyet‘e açıklama yapan Erişim Sağlayıcılar Birliği Başkanı (ESB) Bülent Kent, Cumhuriyet Savcılığı’ndan yasak konusunda bir yazının kendilerine geldiğini; ancak sürecin devam ettiğini kaydetti. ESB’nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor. BTK Başkanı Tayfun Acarer konuyla ilgili yaptığı açıklamada Facebook’un ilgili içerikleri kaldırması dolayısıyla Facebook’a olan yasağın kalktığını kaydetti.

[vc_button title=”İşte Erişim Yasağına Sebep Olan 166 Link” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/iste-erisim-yasagina-sebep-olan-166-link”]

GÜNCELLEME 1 (15:50): Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bir savcının internet sağlayıcılarına verdiği talimatla Twitter ve YouTube’un da aralarında bulunduğu sosyal medya sitelerinin engellendiğini açıkladı. (AP)

GÜNCELLEME 2 (15:55): Avukat Burçak Ünsal’ın açıklaması; “Sayın savcımızın şehit düşmesi ve kurtarma operasyonu ile ilgili bir yayın yasağı olduğunu biliyoruz. Bu yayın yasağından hareketle sosyal medyaya yansıyan 170 kadar URL adresine erişimi engelleyen bir de mahkeme kararı var. Ancak spesifik URL’nin ötesinde bütün bir hizmetin engellenebilmesi için 5651 sayılı Yasanın 9 (4) Maddesi uyarınca yine bir hakim kararı gerekir. Yani, hakim spesifik bir URL’ye erişimin engellenmesiyle ihlalin engellenemeyeceğine kanaat getirirse tüm hizmete (Twitter veya Facebook’un tamamının kapatılması) erişimi engelleme kararı verebiliyor. Bu karar var mı yok mu, bilemiyoruz.”

GÜNCELLEME 3 (16:55): Twitter’dan konu ile ilgili olarak açıklama geldi:

GÜNCELLEME 4 (18:15): YouTube’dan konu ile ilgili olarak açıklama geldi: “YouTube’a Türkiye’de erişimin engellendiği doğrultusunda bilgiler alıyoruz. Hizmetin kullanıcılara bir an önce yeniden sunulabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

GÜNCELLEME 5 (20:45): ESB Genel Sekreteri Bülent Kent’in saat 19:00’da Twitter’a erişim engelinin kaldırılmaya çalıştıklarına ilişkin yaptığı açıklamadan yaklaşık 2 saat sonra Twitter yeniden erişime açıldı.

Erişimin engellenmesiyle ilgili olarak alınan kararı aşağıdan okuyabilirsiniz:

6 Nisan erişim yasağı kararı
6 Nisan erişim yasağı kararı
6 Nisan erişim yasağı kararı
6 Nisan erişim yasağı kararı

Güncelleniyor…

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler