AnasayfaTeknolojiFacebook'tan 8K Kalitesinde 360 Derece Video Çeken Kamera: Surround 360

Facebook’tan 8K Kalitesinde 360 Derece Video Çeken Kamera: Surround 360

Özellikle son bir yıl içinde Facebook’un sanal gerçeklik teknolojisi üzerine yaptığı çalışmalara hepimiz şahit oluyoruz. Facebook şimdi ise bambaşka bir cihaz ile karşımıza çıkıyor: Surround 360.

F8 konferansı kapsamında duyurulan Surround 360, 360 derece videolar çekebilen ve gövdesinde her biri 4MP olan toplamda 17 lens bulunan bir kamera olarak kendini gösteriyor. 17 kameranın 14’ü geniş açılı çekim sunarken, cihazın üst kısmında bir adet, alt kısmında ise iki adet olmak üzere toplam üç tane balık gözü kamerasıyla da 360 derece deneyimini tamamlıyor.

Facebook’a göre “dünyanın en iyi 360 derece kamerası” olan Surround 360, kalite konusunda da oldukça iyi bir deneyim sunuyor. Zira Surround 360 8K çözünürlüğünde videolar çekebiliyor.

Samsung Gear VR ve Oculus Rift başta olmak üzere sanal gerçeklik teknolojilerinin önemli bir parçası olacağı düşünülen Surround 360, aynı zamanda GitHub üzerinden açık kaynak kodlu olarak geliştirilmeye açık bir yapıya da sahip.

360 derece videolar ve bağlı olarak sanal gerçeklik teknolojisiyle sadece Facebook’un ilgilenmediğini de belirtmekte fayda var. Zira Google da Facebook’un Surround 360 kamerasına benzeyen Jump isimli projesini duyurmuştu. Ancak bizlere hangisinin ne gibi avantajlar sağlayacağını ise önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler